MONARDA DIDYMA (LABIACEAE)

MONARDA DIDYMA (LABIACEAE)

Çok yıllık

 

 

   1-1,3 m arasında boylanabilen dik sürgünleriyle geniş tutamlar oluşturan bir bitkidir. Sürgünlere karşılıklı dizilmiş yaprakları, mızrağımsı ve dişlidir. Kırmızı ya da pembe renkli çiçekleri, Temmuz'dan Eylül'e kadar yenilenerek açar. Sürgünlerin tepelerinde bir çeşit şişkin ponponlar oluşturan, renkli bracteli çiçekler, buketler şeklinde birleşmişlerdir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklerinin uzun süre dayanmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Zengin ve serin toprakları sever.

 

Üretimi: Tohumları Nisan'dan Haziran'a kadar fideliğe ekilir. Burada 15’er santimlik aralıklarla şaşırtmaları yapılır. Elde edilen fideler sonbaharda 40 santimlik aralıklarla toprağa dikilir.

Çoğaltılması, Nisan – Mart aylarında, dıştaki kök sürgünlerinin kullanıldığı, kök ayrımı yoluyla da yapılabilir.

 

Uygulama alanı: Rudbeckias, helenium, heliopsis, phlox ve diğer kış çiçeklenmesine sahip çok yıllık bitkilerle birlikte, çok gösterişli çiçek grupları oluşturur. Vazoda uzun süre dayanabilen kesme çiçeklerdendir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com