MOLUCELLA LAEVIS (LABIACEAE)

MOLUCELLA LAEVIS (LABIACEAE)

Tek yıllık

 

 

   30 – 50 yüksekliğinde, uzun saplı yuvarlağımsı yapraklara sahip, yazın ilginç çiçek kurullarını taşıyan bir bitkidir. Dik başaklar şeklindeki çiçek kurulları, düzenli olarak üst üste dizilmiş, beş ya da altı çiçekten oluşur. Kendileri küçük ebatlı ve belirsiz olan bu çiçekler, kupa şeklinde oldukça gelişmiş, zarımsı dokuda, küllü yeşil renkte bir çenekle çevrelenmişlerdir.

 

Dikkat çekici özelliği: Kurutulduktan sonra kolayca korunabilen çiçekli saplarının alışılmamış görünümüdür.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, humusça zengin, hafif yapılı topraklarda yetişir. 

 

Üretimi: Tohumları Mart – Nisan aylarında, örtü altında ekilir; fideliğe şaşırtmaları yapıldıktan sonra, elde edilen fideler Mayıs'ta 25’er cm’lik aralıklarla topraktaki yerlerine dikilir.

 

Uygulama alanı: Bu bitkinin çiçekli saplarını kuruttuktan sonra korumak çok kolaydır. Saydamlığı sebebiyle görülebilen ağ şeklinde damarlı ve buruşuk, sıra dışı çenekleriyle son derece ilginç bir görünüme sahiptir. Kuru çiçek buketlerine dahil edilerek kullanılırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com