MIMILUS (SCROPHULARIACEAE)

MIMILUS (SCROPHULARIACEAE)

Çok yıllık

 

   Tek yıllık ya da iki yıllık olarak üretilen, 30 cm yüksekliğinde, oldukça dallanmış, yaprakları ve sapları lal renginde lekeli, çok yıllık bir bitkidir. Temmuz'dan Eylül'e kadar açan mahmuzlu çiçekleri, beyazdan kırmızıya, sarı da dahil çeşitli renklerde ve daha koyu benekli ya da lekelidir.

 

Dikkat çekici özelliği: İlginç renklerde sayıda çiçeğe sahip, alçak boylu bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Tercihen yarı gölge ortamlardaki humuslu iyi topraklarda yetişir.

 

Üretimi:

1)      Tohumları Ekim'e kadar toprak saksılara ekilir; fideliğe ya da saksıya şaşırtmaları yapıldıktan sonra, cam örtü altında kışı geçirmeleri sağlanır. Fideler Nisan'da 30’ar cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.

2)      Tohumları Mart – Nisan aylarında, sıcak örtü altında ekilir; fideliğe ya da saksıya şaşırtmaları yapılır; fideler, Mayıs'ta tercihe göre, saksıda bırakılır ya da toprağa dikilir. Bu dönemde ekildiklerinde, ekimle aynı sene içersinde çiçeklenirler. Tohumların hafifçe örtülmesine özen gösterilmelidir.

 

Uygulama alanı: Bordürlerde, saksılıklarda ve saksılarda kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com