HYPERICUM (HYPERICACEAE) Koyun kıran

HYPERICUM (HYPERICACEAE)
Koyun kıran

Çok yıllık

 

   Genellikle üretilen iki büyük türü vardır:

 

HYPERICUM CALYCINUM

 

   Sayısız kollar uzatan yayvan kök oluşumuna sahip, 30-40 cm yüksekliğinde bir bitkidir.  Herdem yeşil yaprakları, oldukça sert, oval, sapsızdır ve sürgünlerde karşılıklı dizilmiştir. Koyu yeşil renkli, beş ila on santim arasında değişen uzunluğa sahip yapraklar, delinmiş gibi görünürler. Çok sayıdaki küçük delik, ışığa tutulduğunda ise belirginleşir. Haziran – Temmuz aylarında beliren, daha sonra da yoğunluğu azalarak eylüle kadar açmaya devam eden, çok güzel parlak bir sarı rengin hakim olduğu, 7-8 cm çapında iri ve tekil konumlu çiçekleri vardır. Çiçeklerin merkezlerinde çok sayıda ince, uzun, kırmızı anterli etaminden oluşmuş bir buket yer alır.

 

HYPERICUM  OLYMPICUM

 

   15-20 cm boylarında, her kısmı bir önceki türe göre daha küçük olan bir bitkidir. Sapsız yaprakları, 1-3 cm arası uzunlukta, gri-yeşil renktedir.  4-5 cm çapa sahip çiçekler, üçlü beşli gruplar halinde buketler oluşturarak, Haziran – Temmuz aylarında sürgünlerin uçlarında belirir.

Soluk sarı renkli ‘Citrinum’ çeşidi genellikle türün yerine tercih edilir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok dayanıklı herdem yeşil bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Geçirgen ve serin, hatta kireçli toprakları, tercihen de güneşli konumları sever.

 

Üretimi: Tohumları Nisan – Mayıs aylarında, toprak saksılara ekilir. Fidelikte şaşırtmaları yapıldıktan sonra fideler, sonbaharda ya da ilkbaharda toprağa dikilir. Dikim aralığı 40 cm olmalıdır.

İlkbaharda yapılan kök ayrımıyla da çoğaltılabilir.

 

Uygulama alanı: Bir kaya bahçesi bitkisidir (özellikle de Hypericum olympicum).

Hypericum calycinum, güzel ve herdem yeşil yapraklanmasıyla, muhteşem parlaklıktaki kış çiçeklenmesiyle, dik yamaçlı şevlerde toprağı tutma amaçlı kullanılan türlerin en iyilerindendir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com