ZEA MAYS (GRAMINEAE) Süs Mısırı

ZEA MAYS (GRAMINEAE) 
Süs Mısırı
Tek yıllık

 

 

   Dekoratif yapraklara ya da çeşitli renklerdeki koçanlara sahip mısır çeşitleri, süs bitkileri arsında yer alırlar.  Yükseklikleri, ortalama 1,20-1,50 m arasında değişir ve genellikle vejetasyonları sebze olarak yetiştirilen mısırınkiyle aynıdır.

 

Dikkat çekici özelliği: Koçanlarının ilginç renklenmesi ve dekoratif görünümlü yapraklanmadır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ve sıcak konumdaki her türlü toprakta yetişirler.

 

Üretimi: Tohumları Mayıs – haziran aylarında, 40 cm’lik aralıklarla, 3-4 tanesi bir arada olacak şekilde ekilir. Delik başına yerleştirilen 3 tohumdan, sadece en gür ve sağlıklı fideyi veren bir tanesi korunur. Tohumlar Nisan'da, örtü altına yerleştirilen ya da çok sıcak konumdaki bir saksıya da  ekilebilir. Bu durumda Mayıs'ta yerlerine dikilirler.

 

Uygulama alanı: Dekoratif mısır çeşitleri, çim alan üzerinde çok gösterişli gruplar oluşturur. Dikimin ilk yıllarında çalı yastıklarında yer alan boşlukların geçici olarak doldurulmasında da kullanılabilirler.Renkli tanelere sahip koçanları, etraflarını çevreleyen kılıfları soyulduktan sonra (bu taç şeklinde de soyulabilir), kuru çiçek buketlerine dahil edilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com