LUPINUS (FABACEAE) Acı Bakla

LUPINUS (FABACEAE)
Acı Bakla
Tek ve çok yıllıktır.

 

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

   Aşağıda değinilen başlıca türleri, pastel tonlarda geniş bir renk yelpazesi sunar  ve genellikle karışık olarak kullanılırlar.

 

LUPINUS MUTABILIS

 

   1-1,2 m arasında boylanabilen, fiyonk şeklinde, kırmızı benekli krem ve altta morumsu mavi çiçeklere sahip bir bitkidir. Aşağıdaki çeşidin üretilmesine imkan vermiştir:

 

LUPINUS MUTABILIS HYBRIDE CRUICKSHANKS

 

   1,5 m boya ulaşabilen çok gür bir bitkidir. Temmuz'dan Ekim'e kadar açan, hoş kokulu çiçekleri, başak şeklinde, boyu 30-40 cm’e varan uzun kurullar oluşturur. Hoş kokulu mavi çiçekler, çiçekler açmaya devam ettiği süre boyunca, üst kısımlarda, üst taç yaprağın kıvrımının üzerinde mora dönen, beyaz ya da pembemsi sarı renktedir.

 

LUPİNUS HARTWEGII

 

   Yarı bodur bir çeşittir. Yüksekliği 60 cm kadardır. Yapraklar, geniş ve kalındır. Az miktarda dallanmış sürgünlerinin her biri uçlarında başak şeklindeki, 20-30 cm’lik, uzun çiçek kurullarını taşır. Çiçekler, beyaz, gök mavisi, koyu mavi ve pembe olmak üzere, pastel ve harika tonlardadır.

Bitkinin dik duruşu, çiçeklenmenin de dik oluşmasını sağlar. Bu özellikleri yuvarlak çiçek tarhlarında kullanılmalarına sebep olur.

 

LUPINUS LUTEUS

 

   50 cm civarında boylanan, rengi kükürt sarısından, turuncu – sarıya dönen, kokulu çiçekleri olan bir bitkidir.

 

LUPINUS HIRSUTUS

 

   Yüksekliği 50 cm olan, tüylü, az dallanmış bir bitkidir.  Beyaz, pembe ve mavi çeşitleri vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Pastel renkli güzel çiçeklerinin oluşturduğu başak şeklindeki uzun kurullardır.

 

Toprak ve ışık isteği: Silisli iyi topraklarlarda, her türlü güneş alma konumunda yetişir. Kireçten hoşlanmaz.

 

Üretimi: Kolaydır. Tohumları Nisan sonundan (çiçeklenme Haziran'da olacaktır), Haziran başına kadar (çiçeklenme Eylül/Ekim de olacaktır), doğrudan uygulama alanına ekilir. Bitkiler arasında 25-30 cm kalacak şekilde seyreltme yapıldıktan sonra, kurak dönemler dışında, hafif bir sulama yapılması yeterli olur.

Lupinus’lar yerlerinin değiştirilmesinden hoşlanmazlar. Bu nedenle her zaman kullanılacakları yerlerde ekilirler.

 

Uyulama alanı: Bitki yastıklarında ve çiçek tarhlarında kullanılır.

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

   Lupinus polyphyllus’tur. 1-1,30 m arası boya ulaşabilen oldukça büyük tutamlar oluşturan bu bitki, 50 cm uzunluğunda, karmen, lavanta, pembe, mavi ve beyaz renkte, başak şeklinde çiçek kurullarıyla çevrelenir. Bu tür sayesinde Lupinus polyphyllus Russel hybride çeşidi üretilebilmiştir.

 

 

 

LUPINUS  POLYPHYLLUS RUSSEL HYBRIDE

 

1,20 m yüksekliğindedir. Türünden, üst üste konumlanmış çok sayıda sıkışık çiçekten oluşmuş, boyu 80 cm’e kadar erişen, başak şeklindeki, daha uzun ve daha geniş çiçek kurullarıyla ayrılır.

 

Dikkat çekici özelliği: Uzun bir çiçek sapı tarafından taşınan, başak şeklindeki çiçek kurullarının güzelliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Tercihen hafif asitli (pH 6) her türlü toprakta yetişir. Kıyı iklimine dayanıklıdır. Kireçten hoşlanmaz.

 

Üretimi: Şaşırtmaya dayanıklı olmayan Lupinus’ların uygulama alanlarında ekilmeleri tercih edilir. Tohumları Nisan'dan Haziran'a kadar, 40 cm’lik aralıklarla, dörtlü beşli gruplar halinde ekilir.  Filizler çıktıktan sonra, seyreltme yapılır. Çiçeklenme, gelecek sene Mayıs – Haziran aylarında olacaktır. Eğer yerinde ekim yapılması mümkün değilse, üçerli gruplar halinde saksılara ekilir  (tercihen 10 cm’lik turba saksılara). Bitkiler çıktıktan sonra, sadece en güzel olan, bir tanesi dışındakiler saksıdan çıkarılmalı ve seçilen fidenin topraklı kökü korunarak, zamanı geldiğinde yerine dikilmelidir.

   Tohum ekimi Ekim ayında da yapılabilir. Bu durumda tohumun çimlenmesi, ancak kıştan sonra gerçekleştir. Fakat genellikle de, soğuğun destekleyici etkisi sayesinde, daha tam bir şekilde olur. Çoğaltılmaları, sonbaharda kök ayrımıyla da yapılabilir. Lupinus’ların kökleri çok uzun süreli (yaklaşık üç sene) değillerdir. Bu nedenle, yaklaşık her üç senede bir, güçsüzleşmeye başladıkları andan itibaren yerlerine başkaları dikilmelidir.

 

Uygulama alanı: İrislerle, Papaverlerle birlikte, Mayıs – Haziran aylarında, çok yıllıklarla oluşturulan çiçek tarhlarında, çeşitli renklerden oluşmuş çiçeklenmeleriyle gerçek bir renk karnavalı oluştururlar. Solmuş çiçeklerinin toplanmasına özen gösterildiği taktirde, ilkinin ardından hemen yeniden çiçeklenirler. Fakat Şubat sonuna kadar sürecek olan bu çiçeklenme, ilkine oranla daha az gösterişli olacaktır.

Ayrıca harika görünümlü kesme çiçeklerdendirler.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com