LUNARIA (CRUCIFERAE) Gözlük Çiçeği

LUNARIA (CRUCIFERAE)
Gözlük Çiçeği

İki yıllık

 

LUNARIA ANNUA YA DA LUNARIA BIENNIS (CRUCIFERAE)

 

   Dallanmış sürgünlere sahip, piramidal formlu, 80-100 cm arası boylanabilen bir bitkidir. Mayıs – Haziran arasında, kızılımsı mor renkte, koçan şeklinde kurullar oluşturan çiçekleri belirir, bunları da düz ve ince ilginç formdaki meyveler takip eder. Alacalı yapraklı çeşitleri, daha büyük yapraklarının kenarlarının genişçe sarı ve beyaz renkte olmasıyla karakterize olur. Beyaz çiçekli, bir çeşidi vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklenmenin dekoratif görünümüdür. Özellikle de kurutulan çiçekleriyle oluşturulan buketler son derece göz alıcıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Yarı gölge ortamdaki hafif yapılı topraklardan hoşlanır.

 

Üretimi: Tohumları Mayıs – Haziran aylarında, fideliğe ekilir, burada şaşırtmaları da yapılan fideler, Ağustos – Eylül aylarında, 50 cm’lik  aralıklarla toprağa dikilir. Çiçeklenme gelecek sene Mayıs – Haziran ayında olacaktır.

 

Uygulama alanı: Genellikle, kış aylarında, kuru çiçek buketlerine dahil edilmek üzere, kurutulduktan sonra kullanılır. Bu kullanım için, meyvelerin dış yüzeyleri, sedef gibi  parlayan iç kısmını göz önüne  çıkarmak amacıyla, işaret ve baş parmağın arasına alınarak temizlenir.

   İkinci olarak da, dayanıklılığı sebebiyle, bahçelerin ilkbahar dekorasyonunda, örneğin bitkinin kızılımsı mor çiçekleriyle mükemmel kontrastlar oluşturan turuncu–sarı çiçekli Cherianthus allionii vb. bitkilerle birlikte kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com