LOBELIA (CAMPANULACEAE)

LOBELIA   (CAMPANULACEAE)
Tek yıllık

 

   Seraya alındığında uzun yıllar yaşayabilen, tek yıllık bir bitkidir. Bol dallanmış, yoğun tutamlar oluşturur, boyu ise 10-15 cm arsında değişir. Yaprakları küçük ve dar, merkezleri iki adet beyaz lekeli açık mavi çiçekleri  ise çok sayıda, düzensiz ve fiyonk şeklindedir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok alçak boylu bir bitki olmasıdır. Bir de çiçeklenmesinin süresidir (Mayıs'tan Ekim'e kadar süren uzun bir dönemdir).

 

Toprak ve ışık isteği: Her türlü güneş alma konumunda ve her çeşit toprakta yetişir.

 

Üretimi:

1)      Tohumları Mart –Nisan aylarında, yastık üzerine ekilir. Fideler Mayıs'ta, 20 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadar devam eder.

2)      Tohumları Nisan sonunda, soğuk örtü altında fideliğe ekilir. Fidelikte şaşırtmaları yapılan fideler, Haziran'da, 20 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Çiçeklenme yine Temmuz'dan Ekim'e kadardır.

 

Uygulama alanı: Yer örtücü olarak bordürlerde, parter zeminlerinde, aynı zamanda da kaya bahçelerinde ve saksılıklarda kullanılır. Pendula Cascade (sarkık formlu bir bitkidir) çeşidi,  saksıda yetiştirilmeye çok elverişlidir (asılı ya da saksılıklarda).

 

Tür ve çeşitleri:

·        Lobelia  compacta ‘Crystal Palace’. Saf mavi renkli, çok sayıda çiçeğe sahip, yoğun formlu bir bitkidir. Yüksekliği 10 cm’dir.

·        Lobelia erinus ‘Blue Carpet’. Saf mavi renkli çiçekleri olan, 10 cm boyunda bir bitkidir.

·        Lobelia pendula ‘Cascade’. Asılı konumlar için ideal, sarkık formlu çok bol çiçekli bir bitkidir. Renkleri lavanta mavisi, kırmızı ve beyazdır. Boyu 50 cm kadardır.

 

LOBELIA CARDINALIS

 

   80-100 cm arası boylanabilen, kırmızımsı parlayan, yeşil ve geniş yapraklara sahip bir bitkidir. Dik sapları uçlarında, Haziran – Temmuz aylarında, grup halinde toplanmış, canlı kırmızı renkli çiçekleri taşır. Lobelia Queen Victoria gibi bazı çeşitlerinin, daha büyük ve kırmızının çeşitli tonlarında çiçekleri vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Temmuz – Ağustos aylarında açan çiçekleridir.

 

Toprak ve ışık isteği: Her türlü güneş alma konumunda ve her çeşit toprakta yetişir.

 

Üretimi: Mert – Nisan aylarında kök ayrımı yoluyla üretilir.

 

Uygulama alanı: Kesme çiçek olarak, çok yıllıklarla oluşturulan bitki yastıklarında, çalı gruplarıyla oluşturulan yastıkların da ön kısımlarında kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com