LINARIA (SCROPHULARIACEAE)

LINARIA (SCROPHULARIACEAE)
Tek ve çok yıllıktır.

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

LINARIA CYMBALARIA YA DA CYMBALARIA MURALIS

 

   Boyu 5 cm’i geçmeyen, yatık, sürünücü ve dalanmış sürgünlere sahip, ufak bir bitkidir. Canlı yeşil renkli yaprakların alt yüzleri kırmızımsıdır. Açık eflatun renkli tekil çiçekleri yaprakların dibinde yer alır. Çiçeklenme Mayıs'tan Ekim'e kadardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok alçak boylu, yer örtücü bir  bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Kuru da dahil her çeşit toprakta, yarı gölge ortamlarda yetişir.

 

Üretimi: Tohumları Mart'tan Haziran'a kadar fideliğe ya da doğrudan uygulama yerine, fakat her koşulda hafif bir toprağa ekilir. Tohumların üzer,  hafifçe örtülür. Şaşırtmaları serin bir toprağa ya da saksılara yapılır.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde, şevlerde ve eski duvarlarda kullanılır.

 

LINARIA PURPUREA

 

   Kırmızımsı mor ya da lal kırmızısı çiçekleri, çiçeklenme boyunca iyice uzayan başak şeklinde kurulları oluşturur. Beyaz çiçekli bir çeşidi vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Yoğun çiçeklenmeye ve hızlı  bir vejetasyona sahip şirin bir otsu  bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Hafif yapılı, derin, humusça zengin,  toprakları ve güneşli alanları sever.

 

Üretimi: Tohumları Mart'ta, soğuk cam örtü altında, fideliğe ekilir. Mayıs'ta, 20 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Çiçeklenme Temmuz'dan Eylül'e kadar devam eder.

 

Uygulama alanı: En çok buket yapımında kullanılan bu bitki (kesme çiçek olarak), bitki yastıklarında da kullanılır.

 

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

LINARIA MAROCCANA HYBRIDA

 

   Dik sürgünlere sahip, 30 cm kadar boylanabilen, tek yıllık  bir bitkidir. Sarıdan mora kadar, pembe ve kırmızı da dahil çeşitli renklerdeki büyük çiçekleri mahmuzludur ve sürgün uçlarında başak şeklinde uzun kurullar oluştururlar. Çiçeklenme Haziran'dan Eylül'e kadardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com