LIATRIS SPICATA (ASTERACEAE) İşaret Çiçeği - Değnek Çiçeği

LIATRIS SPICATA (ASTERACEAE)
İşaret Çiçeği - Değnek Çiçeği
Çok Yıllık

 

   Yumrulu köklü, sert sürgünleriyle tutamlar oluşturan bir bitkidir. Yüksekliği 60-80 arasında değişir. Uzunca ve dar, koyu yeşil yoğun yapraklarla bezelidir. Haziran'ın sonundan itibaren, morumsu pembe renkte, yukardan aşağıya doğru ardarda açılan küçük kapitulalardan oluşmuş, başak şeklindeki yoğun çiçek grupları belirmeye başlar. Geçmiş çiçek kurullarının ortadan kalkmaları, çiçeklenmenin sonbahara kadar yayılmasını tetikler.

 

Dikkat çekici özelliği: Kışa sarkan çiçeklenmesidir. Uzun başak şeklinde kurullar oluşturan çiçeklerinin, yukarıdan aşağı doğru açılmaları da diğer bir özelliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Serin, killi-silisli toprakları, güneşli ya da yarı gölge ortamları sever. Drenaj yeterli ise su kenarlarında da barınır.

 

Üretimi: Tercihen Mart – Nisan aylarında yapılan, kök ayrımıyla çoğaltılır (Sonbaharda da gerçekleştirilebilir).  Ayrılan parçalar, 40 ya da 50 cm’lik aralıklarla dikilir. Kurak dönemlerde bolca sulama yapılır. Kışın, bitkinin hiçbir toprak üstü kısmı hayatta kalmaz. Üç, dört yılda bir kök ayrımı yapılması yararlıdır.

 

Uygulama alanı: Çiçek tarhlarında, bitki yastıklarında, diğer çok yıllık bitkilerle birlikte kullanılır. Ayrıca dere kenarlarının çiçeklendirilmesi için de uygundur. Güzel duruşlu kesme çiçeklerdendir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com