LEUCOJUM (AMARYLIDACEAE)

LEUCOJUM (AMARYLIDACEAE)
Soğanlı

 

   Yaklaşık bir düzine türe sahip bu cins, genellikle kardelenle karıştırılır. Asında daha çok müge çiçeğini anımsatan bu bitkinin, boyu daha yüksek, çiçekleri ise daha iridir.

 

LEUCOJUM AESTIVUM

 

   Leucojum aestivum cinsin en yaygın kullanılan türüdür.

 

Dikkat çekici özelliği: 2 cm’lik küçük çanlar şeklinde şirin çiçekleri vardır. Üçlü, beşli gruplar halinde yer alan çiçekler, kenarları yeşille çevrili beyaz renktedir. Çiçekler Mayıs'ta açar.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ya da yarı güneşli ortamlardaki, serin ve nemli topraklarda yetişir.

 

Üretimi: Soğanları eylülden itibaren dikilir. Soğanlar çoğalmaları için toprakta bırakılır. Yaprakların gelişiminin, çiçeklerinkini engellemesi riskinden dolayı, üç yılda bir kök ayrımı yapılması lazımdır.

 

Uygulama alanı: Bordürlerde, çiçek tarhlarında, kaya bahçelerinde, ağaç altlarında, su kenarlarında, saksıda ve kesme çiçek olarak kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com