LAVATERA TRİMESTRİS (MALVACEAE) Pamuk Çiçeği

LAVATERA TRİMESTRİS (MALVACEAE)
Pamuk Çiçeği

Tek Yıllık

 

   Cinsin bu türü 80-100 cm arası boya erişebilir. Dallanmış bir bitkidir.  Hafif tüylü, koyu yeşil renkte, yuvarlağımsı yaprakları vardır. Büyük ve tekil çiçekleri, kırmızı ya da beyaz damarlıdır. Temmuz'dan Eylül'e kadar durmadan açarlar.

 

Dikkat çekici özelliği: Bitkinin dayanıklılığıdır. Ayrıca üretimi kolaydır ve Temmuz-Eylül arası gerçekleşen çiçeklenmesi de oldukça yoğundur.

 

Toprak ve ışık isteği: Her türlü güneş alma konumunda ve her çeşit toprakta yetişir.

 

Üretimi: Kolaydır. Tohumları Nisan – Mayıs aylarında, toprağa, seyrekçe ekilir. Ardından bitkiler arası 30 cm aralık kalacak şekilde seyreltme yapılır. Tohumların fideliğe ekilip, elde edilen fidelerin Mayıs – Haziran aylarında topraktaki yerine dikilmesi de mümkündür. Tutunmalarının sağlanması için bolca sulama yapılır.

 

Uygulama alanı: Çok yıllık bitkilerle birlikte ve kesme çiçek olarak  (tomurcukları vazoda da açmaya devam eder) kullanılır fakat tek başına da aynı güzellikte bitki yastıkları, çiçek tarhları, bordürler ve saksılar oluşturabilir.

 

Çeşitleri:

·        Lavatera ‘Mont-Blanc’ , Yarı bodur bir bitkidir. Boyu 50-60 cm kadardır. Yoğun formlu bu çeşidin çiçekleri, ışıltılı, saf beyaz renktedir.

·        Lavatera ‘Mont-Rose’, Mont-Blanc’la aynı ebatlara ve forma sahiptir.  Çiçeklerde büyüleyici bir pembe rengi hakimdir.

Lavatera ‘Tanagra’, Karmen pembesi, parlak ve iri çiçekleri, açık pembe damarlıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com