LANTANA (VERBENACEAE) Ağaç Minesi

LANTANA (VERBENACEAE)
Ağaç Minesi

Tek Yıllık

 

 

   Serada uzun yıllar yaşayabilen tek yıllık bir bitkidir. Bir yılda, 30-60 cm arası boya erişebilir. Fakat serada tutulanları, çalı gibi, 1,50m’ye ulaşır. Odunsu sürgünleri dallanmış ve diktir. Yapraklar sert, oval ve dişlidir. Çok sayıdaki çiçekleri, kendi boylarını geçen yuvarlağımsı kapitulalarla birleşir. Çiçeklenme ilerledikçe, Lantana camara’nın çiçek renkleri, soluk sarıdan altın sarısına, daha sonra da turuncuya döner.Bu türden, Lantana hybride olarak adlandırılan çok sayıda çeşit elde edilmiştir. Çiçek renkleri, saf beyaz, pembe, lila, kırmızı ve bunların tüm ara renklerini içerir. Saf beyaz hariç tüm renkler, çiçeklenmenin sonuna doğru, saman rengine dönüşür.

 

Dikkat çekici özelliği: Yuvarlak çiçek tarhlarının ve bitki yastıklarının harika bitkilerinden olması ve çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadar sürmesidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Kireçli de dahil her çeşit kuru toprakta yetişir. Çok sıcak, güneşli ortamlardan hoşlanır. Kıyı iklimine dayanıklıdır.

 

Üretimi:

1)      Tohumları Şubat – Mart gibi, ısıtılmış örtü altında toprak vb. saksılara ekilir. Fidelerde dört tane yaprak belirdiğinde, yastık üzerine yerleştirilen saksılara şaşırtmaları yapılır. Düzenli olarak havalandırılan genç bitkiler Mayıs sonunda, 40 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadar devam eder.

2)      Anaç bitkiler, saksılara alınıp, ısıtılmış seralarda saklanmalılardır. Mart – Nisan gibi, serada çelik alımıyla da çoğaltılabilir. Sıcak örtü altında, saksılara şaşırtma yapıldıktan sonra, gömülmeden soğuk örtü altına alınmaları hızlı bir çiçeklenme oluşmasını tetikler. Dallanması için de budama yapılır. Fideler Mayıs'ta, 40 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.

 

Uygulama alanı: Bitki yastıklarının ve yuvarlak çiçek tarhlarının, fon bitkilendirmelerinde kullanılır. Güney bölgelerde çok başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Saksıda üretilip, ısıtılmış serada ya da her hangi aydınlık ve ortalama sıcaklıktaki bir ortama yerleştirildiğinde, tüm kış boyunca çiçeklenebilir. Ayrıca, fuchsia’lar gibi, çubuk üzerinde de yükselebilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com