CITRUS (RUTACEAE) Truncgiller

CITRUS (RUTACEAE)
Truncgiller
Herdem yeşil.
Pek dayanıklı değildir.Bu ad altında, çok iyi tanınan çeşitli türler toplanmıştır.

    X Citrofortunella microcarpa

    Citrus limon
    Citrus clementica
    Fortunella margarita
    Citrus sinensis

    Citrus grandis, vb. gibi.

    Hepsi de herdem yeşildir, yapraklar güzel bir yeşil tonundadır. Taç yapraklar kanatlı, çiçekler beyaz, kokulu, meyveler dekoratif ve bazen de yenilebilir niteliktedir. Çiçekler genellikle bir önceki senenin meyveleri henüz ağacın üzerindeyken açmaya başlarlar. En sıcak bölgeler hariç, Citrus’lar kesinlikle dayanıklı değillerdir. Kireçsiz, hafif yapılı, bolca sulanarak ve uygun gübreler eklenerek kararlı hale getirilmiş topraklarda yetişirler.
    Citrus’lar, yetişebildikleri özel bölgeler dışında kalan her yerde, tüm dayanıksız bitkiler gibi kışın korunmalılardır. Bu durumda iyi drene olan büyük saksılar içine dikilmeleri, saksılar toprak olarak da 2/3 oranında kireçsiz, gözenekli toprak ve 1/3 oranında da çürük toprağı konulması gereklidir. İlkbaharda donların bitiminden itibaren sonbahara kadar, bahçede sıcak ve güneşli bir alana yerleştirilirler. Ekim ayı içersinde de, serin fakat donun yaşanmayacağı (+ 6-8 derece) ve aydınlık olan bir ortama alınırlar. Burada az sulanmalılardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com