HESPERIS (CRUCIFERAE)

HESPERIS (CRUCIFERAE)
Tek  ve Çok yıllık

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

HESPERIS MATRONALIS

 

   60-80 cm boylarında, hafif tüylü, iyi dallanmış bir bitkidir. Mayıs'tan Temmuz'a kadar açan, hoş kokulu, mor ya da beyaz renkli çiçekleri, sürgün uçlarında gruplar halinde yer alır.

   Kendisinden daha bodur, 50 cm boyunda, saf beyaz çiçekli bir çeşidi ve pek çok da katmerli çeşidi vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Üretiminin kolaylığıdır. Bir diğer tercih nedeni de, çiçeklerinin gece yaydığı hoş kokudur.

 

Toprak ve ışık isteği: Her türlü güneş alma konumunda ve her çeşit toprakta yetişir. Fakat derin ve serin toprakları tercih eder.

 

Üretimi: Katmersiz çiçekli çeşitleri, tercihen ekim yoluyla, Nisan'dan Temmuz'a kadar, fidelikte üretilir. Elde edilen fideler ise Eylül'de ya da gelecek mart ayında, 40’ar cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Eylül'de, kök ayrımı yoluyla çoğaltılması da mümkündür.

   Katmerli çiçekli çeşitler ise tohum vermezler. Bu nedenle, Ağustos – Eylül aylarında kök ayrımı ya da çiçeklenmeden sonra sürgün çeliği yöntemiyle üretilirler. Herhangi bir özen gerektirmeksizin yetiştirilebilirler ve  her mevsimde dikime dayanıklıdırlar. Çiçeklenme döneminde yapılan dikimlere bile uygundurlar.

 

Uygulama alanı: Çok yıllıklarla oluşturulan bitki yastıklarında kullanılır.

 

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

MALCOOLMIA MARITIMA

 

   20-25 cm yüksekliğinde, dallanmış, sürünücü formda ve dayanıklı bir bitkidir. Ekim dönemine göre, Temmuz – Eylül arasında beliren, çok sayıdaki çiçekler, çeşitlere göre, pembe, kırmızı, beyaz ya da sarı renklerdedir ve seyrek gruplar şeklinde kurullar oluşturur.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok kısa süreli gerçekleşen yoğun çiçeklenmesidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Her türlü güneş alma konumunda ve her çeşit toprakta yetişir. Tercihen güneşli ortamlardan hoşlanır. Kıyı iklimine dayanıklıdır.

 

Üretimi: Kolaydır. Tohumları Mart'tan Temmuz'a kadar doğrudan toprağa ekilir; ardından bitkiler arasında 15’er cm kalacak şekilde seyreltme yapılır. Ekim'den üç ay sonra çiçeklenme başlar.

 

Uygulama alanı: Bitki yastıklarında, bordürlerde, kaya bahçelerinde, saksılıklarda kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com