IXIA (IRIDACEAE)

IXIA (IRIDACEAE)

Soğanlı

 

   10-30 cm arsında boylanabilen bir bitkidir. İlkbaharda her biri bir deste çiçek taşıyan, başak şeklinde, hafif çiçek kurulları oluşturur. Renkleri beyazdan mora kadar, sarıyı da içeren çeşitliliktedir ve hemen hemen her zaman çiçeğin dip kısmında, yuvarlak, göz gibi, çok koyu bir leke yer alır.

 

Dikkat çekici özelliği: Canlı renklerdeki, ince, narin çiçekli saplardır.  Bir diğer çekici özelliği de Mayıs'tan Temmuz'a dek devam eden uzun süreli çiçeklenmesidir.

 

Toprak ve ışık isteği: İyi drene olan hafif yapıdaki toprakları, korunaklı ve güneşli ortamları sever.

 

Üretimi: Soğanları Ekim – Kasım sonu gibi, 10 cm derinliğe, 8 ya da 10’ar cm aralıklarla dikilir. Soğanlar donlara karşı korunmalıdır (yaprakların kış mevsiminden önce yaprak oluşturmasını engellemek için, çok erken dikilmemelidir). Havalar güzelleşmeye başladığı andan itibaren, genç sürgünleri güneşe ve havaya alıştırmak için, üzerlerindeki saman örtüsü kaldırılır. İlkbahar boyunca bolca sulama yapılır. Çiçeklenmeden sonra, sulama yavaşça azaltılır, yapraklar tamamen kuruduktan sonra ise kesilir. Soğanlar toprakta bırakılabilir ya da toplanıp, gelecek ekim ayına kadar kuru bir ortamda saklanabilir.

   Ixia’lar toplanma işlemi esnasında yavru soğanların ayrılmasıyla da çoğaltılabilir. Bu soğanlar dikildikten sonra ikinci sene içersinde çiçeklenirler. Eylülde tohum ekimi de diğer bir yöntemdir. Bu koşulda da çiçeklenme, ekimden sonraki üçüncü ya da dördüncü senede başlar.

   Saksıda yetiştirilmesi de mümkündür.Sonbaharda, 5-10 cm derinlikteki saksılara, saksı başına beş-altı adet soğan dikilir, bu saksılar soğuk cam örtü altında toprağa gömülür. Hafifçe sulama yapılır ve güzel havalarda, ıxıa’ların hoşlanmadığı, aşırı ısınmayı engellemek için havalandırma yapılır. Daha sonra sulama ve havalandırmalar arttırılır. Don riski ortadan kalktıktan sonra, saksılar dışarı çıkartılır. Çiçeklenme Nisan – Mayıs aylarında olacaktır.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde, ilkbaharda oluşturulan bitki yastıklarında ve kesme çiçek olarak kullanılır. Çok güzel duruşlu, harika kesme çiçeklerdendir. 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com