IRESINE (AMARANTHACEAE)

IRESINE (AMARANTHACEAE)
Tek yıllık

   Seralarda çok yıllık olan bu bitki, ilgi çekici nitelikte olmayan çiçeklerinden çok, genellikle kızıl, bazen de alacalı renkte olan parlak yapraklanması için üretilir.Mozaikültürde, parterlerin çiçekle dekorasyonunda çok kullanılır.

Dikkat çekici özelliği: Yapraklanmanın zengin renk çeşitliliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Yarı gölge ortamlar da dahil, her çeşit hafif yapılı toprakta yetişir.

 

IRESINE HERBSTII

 

   25-40 cm yüksekliğinde tutamlar oluşturan bir bitkidir. Yuvarlağımsı yapraklarının uçları genellikle v şeklinde oyuktur. Yaprak ayası gondol şeklinde dipten ve uçtan kalkık, karmen kırmızısı, yeşil ya da sarı çizgili ve daha açık tonlarda damarlıdır.

 

IRESINE LINDENII

 

   Iresine herbstıı’den daha bodur bir bitkidir. Yaprakları kıvrımlı, sivri ve kızıl-siyahtır. Türlerin içinde en dayanıklı olanıdır. ‘Angustifolia’ çeşidinin, daha dar yaprakları vardır.

 

Üretimi: Şubat – Mart aylarında, serada saklanan anaç bitkilerin yeni sürgünlerden çelik alınır. Her biri 6 cm çapındaki saksılara daldırılır ve sıcakta saklanır.

   Fidelerin dikimi, Mayıs'ta, 20-30 cm’lik  aralılarla, aydınlık ortamlardaki verimli topraklara yapılır. Bitkiler, tekrarlanan budamalarla, istenilen boyutlara getirilir.

   Iresine’nin üretimi çoğunlukla çelik alınacak anaç bitkilerin saklanabileceği bir seranın var olduğu koşullarda gerçekleştirilebilir.

 

Uygulama alanı: Formunun yoğunluğuyla, yapraklanmasının zengin renkleriyle ve budamaya dayanıklılığıyla mozaikültüre uygun bir bitkidir (parterlerde çiçeklerle geometrik şekiller oluşturulması).

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com