IPOMOEA (CONVOLVULACEAE) Gecesefası

IPOMOEA (CONVOLVULACEAE)
Gecesefası

Tek ve çok yıllık

 

   Tırmanıcı formda, gür, muhteşem bir bitkidir. Bazı durumlarda çok büyük alanları, bol çiçekli görünümleriyle kaplayabildikleri görülür. Kökenleri sıcak ülkelere dayanan bazı türleri, serin bölgelerde de rahatlıkla yetiştirilir. Tek yıllık ya da çok yıllık türlerinin hepsi,İklimi serin yerlerde tek yıllık olarak üretilebilir.

Burada sadece iki türüne yer verilecektir:

 

IPOMOEA PURPUREA

 

   Dayanıklılığı sebebiyle, en çok üretilen tırmanıcı bitkilerdendir. 3m yüksekliğe ulaşabilir. Temmuz'dan donlar başlayıncaya dek yer alan ve tan vaktinden itibaren bütün gün boyunca açık olan yoğun miktardaki çiçekleri, huni biçimindedir ve gruplar halinde bulunur. Çapları 5-6 cm olan çiçekleri, kırmızı, beyaz, mor, vb. ile lekeli, beyazdan maviye, kırmızı da dahil çeşitli renklerdedir.

 

IPOMOEA TRICOLOR YA DA IPOMOEA RUBRO-COERULEA

 

   Büyük bir gelişim gösteren, 3-5 m arası boylanabilen, bol ve erken çiçeklenmeye sahip bitkidir. Çiçeklerinin geniş, mavi renkli ve hafifçe kırmızıya dönen taç yaprakları vardır. Güney bakılardaki çardakların ve duvarların süslenmesinde kullanılabilen tek yıllık türlerin en iyilerindendir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok hızlı bir gelişime ve güzel görünümlü bir çiçeklenmeye sahip olmasıdır (özelliklede Ipomoea tricolor’da çiçeklenme oldukça erken ve hızlıdır).

 

Toprak ve ışık isteği: Güneş alan her çeşit toprakta yetişir.

 

Üretimi: Nisan sonundan Haziran'a kadar, toprak yeterince ısındıktan sonra, doğrudan toprağa ekilir. Yaz boyunca bolca sulanır. Çiçeklenmenin uzaması için, çiçekler soldukça toplanmalıdır.

 

Uygulama alanı: Kafeslerin, çardakların, balkonların süslenmesinde kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com