INCARVILLEA DELAVAYI (BIGNONIACEAE)

INCARVILLEA  DELAVAYI (BIGNONIACEAE)

Çok Yıllık

 

   Etli kılcal kökleriyle çok yıllık bir bitkidir. Zarif yapraklanması 60 cm yüksekliğinde bir tutam oluşturur. Koyu yeşil, perdeli yaprakları 30-40 cm uzunluktadır. Haziran'da, 80-100 cm’lik uzun çiçek sapları belirir. Her biri, sayıları dörtle on arasında değişen, kahverengi ve sarı lekeli karmen pembesi çiçekleri taşır. Dip kısmı uzun borumsu, trompet şeklindeki çiçekler, bignonia’nınkilere benzer.

 

Dikkat çekici özelliği: İnce dilimli yapraklanmanın üzerinde beliren çok güzel çiçekleridir.

 

Toprak ve ışık isteği: Zengin ve hafif yapıdaki toprakları, yarı gölge ortamları sever.

 

Üretimi: Nisan'da, soğuk cam örtü altında, tohum ekimiyle çoğaltılır. Fideliğe şaşırtmaları yapılan fideler ekimde, 35 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Fideler, ekimi takiben iki, üç yıldan önce çiçeklenmezler.

   En çok uygulanan çoğaltma yöntemi, nisan ayında kök ayrımı yapılmasıdır. Incarvıllea’nın, Serin iklimde, dayanıklılığı tatmin edicidir. Fakat yine de, büyük soğukların yaşandığı dönemlerde, tedbir olarak,  kök üstü toprak yüzeyinin kuru yapraklarla örtülmesi lazımdır.

 

Uygulama alanı: Yarı gölge ortamda yer alan, çok yıllıklarla oluşturulan bitki yastıklarında, kaya bahçelerinde ve kayalık orman içi alanlarda da kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com