ÖLMEZOTU (IMMORTLLE) (ASTERACEAE)

ÖLMEZOTU (IMMORTLLE) (ASTERACEAE)

Tek yıllık

 

 

   Dekoratif nitelikleri dışında, çiçeklenmelerinin süresiyle de ilginç olan bitkilerdir. Bu sayede kesme çiçek üretimine destek olurlar. En önemli iki cinsi, tek yıllık ve bracteli olanlardır. Vejetasyonları tamamen birbirinden farklıdır.

 

XERANTHEMUM ANNUUM

 

   Beyazımsı, ince tüylü yaprakları, dipten itibaren dallanmış, önce eğik, daha sonra dikleşen sürgünleri olan bir bitkidir. Uzun çiçek sapları tarafından taşınan hafif, zarif ve tekil konumlu çiçekleri,  beyaz, pembe ya da mor renktedir. Çiçekler pütürlü dokudadır. Katmerli ve mor renkli çiçeklere sahip bir çeşidi vardır. bu çeşidi diğerlerinden ayıran da çeklerinin bariz mor rengidir. ‘Brasero’ çeşidi ise, pembe, mor, karmen, lavanta ve beyaz renklerinin ahenkli bir karışımından oluşur. Bu çiçek toplulukları, açık yeşil, kadifemsi tüylü yaprakların üzerinde yükselir.  Bitkinin boyu 70 cm civarındadır.

 

HELICHRYSUM  BRACTEATUM

 

   Dallanmış sert sürgünleri 0,90-1,20 m yüksekliğindedir. Tekil ve uç konumlu,  evaze kupalar şeklindeki çiçekleri uzun saplıdır.Beyazdan mora kadar, sarı ve kırmızı da dahil pek çok renge sahip çiçekler katmerli ya da katmersizdir.  Bu tür, yüksekliği sadece 30-40 cm olan, bodur çeşitler de içerir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklenmesinin süresidir. Kuru çiçek olarak kullanılması da bir diğer özelliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Sıcak ve güneşli ortamdaki her çeşit toprakta yetişir.

 

Üretimi:

1)  Tohumlar Mart – Nisan aylarında, sıcakta, örtü altında ekilir. Fideler Mayıs'ta, 30-35 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.  Çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadardır.

2)  Nisan – Mayıs aylarında toprağa ekilir. Bitkiler arasında 30/35 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır. Çiçeklenme Ağustos'tan  Ekim'e kadar sürer.

 

Uygulama alanı: Kuru çiçek olarak, kış buketleri oluşturmakta kullanılır. Çiçekler, kapitulaları tamamen açılmadan toplanıp, buket şekline getirildikten sonra, karanlık ve havadar bir ortamda, baş aşağı asılarak kurutulur. Yapraklarından temizlenen sapları, kullanılıncaya dek tozdan korunaklı bir ortamda bekletilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com