HEMEROCAILLIS (LILIACEAE) Gün Güzeli

HEMEROCAILLIS (LILIACEAE)
Gün Güzeli

Çok yıllık

 

 

   Şerit şeklinde yapraklarıyla tutamlar oluşturan, çok dayanıklı bir bitkidir. Yaprakların arasından  yükselen çıplak çiçek sapları, uçlarında bir  çiçek buketi taşır.Sarıdan kırmızıya kadar değişik renklere sahip çok sayıdaki melezi, Mayıs'tan Ağustos'a kadar süren kademeli bir çiçeklenme elde edilmesine imkan verir. Melezler aşağıdaki türlerden elde edilmiştir:

 

HEMEROCAILLIS LILO-ASPHODELUS YA DA HEMEROCAILLIS FLAVA

 

   1 m yüksekliğinde, çiçekleri Mayıs – Haziran aylarında açan bir bitkidir. Buketler oluşturan çiçekleri çok güzel ve hoş kokuludur. 

 

HEMEROCAILLIS FULVA

 

   1,20 m yüksekliğinde bir bitkidir. Katmerli ya da yarı katmerli çiçekleri, dipte turuncumsu sarı, üst kısmında ise kan kırmızısı renktedir.  Çiçeklenme Haziran - Temmuz aylarındadır.

 

HEMEROCAILLIS MIDDENDORFFII

 

   Hafifçe kıvrılmış yapraklarıyla, 50 cm yüksekliğinde tutamlar oluşturan bir bitkidir. Turuncumsu sarı çiçekleri çokça açılmıştır.  İlk çiçeklenme  Nisan – Mayıs aylarında, ikincisi ise, Eylül – Ekim aylarındadır.

 

Dikkat çekici özelliği:  Bol çiçekli, fazla bakım gerektirmeyen, kolay üretilebilen bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Kireçli ve fakir de dahil olmak üzere her çeşit toprakta ve az ya da çok yoğun gölge alanlarda yetişir.

 

Üretimi: Sonbaharda kök ayrımı yoluyla çoğaltılır,  40 ya da 50 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Her dört ya da beş yılda bir bitkilerde gençleştirme yapılır.

 

Uygulama alanı: Çok yıllıklarla oluşturulan çiçek tarhlarında, çalı yastıklarının kenarlarında, çim alan üzerinde tek türden oluşmuş gruplar halinde ve kesme çiçek olarak kullanılır.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com