HELIOTROPIUM PERUVIANUM (BORRAGINACEAE)

HELIOTROPIUM PERUVIANUM (BORRAGINACEAE)

Tek yıllık

 

 

   Seralarda çok yıllık bitki özelliği gösterebilen, tek yıllık bir bitkidir.  odunsuya dönüşen sürgünleri 30-60 cm arsı uzunluğa ulaşır. Şemsiye şeklinde kurullar oluşturan çiçekler, koyuluğu değişen bir mavi tonundadır ve Temmuz'dan Ekim'e kadar durmadan açar.

 

Dikkat çekici özelliği: Yoğun kokusu ve çiçeklerinin güzel mavi tonudur.

 

Toprak ve ışık isteği: Her türlü sağlıklı toprakta ve güneşli ortamda yetişir.  Kıyı iklimine dayanıklıdır.

 

Üretimi: Tohumları Mart – Nisan aylarında, sıcak ortamda ekilir ve yine aynı koşullarda saksılara şaşırtma yapılır. Fideler Mayıs – Haziran aylarında, 30 cm’lik arlıklarla toprağa dikilir. Çimlenmesi bazen uzun sürebilir. İlkbaharda anaç bitkiden alınan çeliklerle, ısıtılmış serada üretim yapmak mümkündür fakat bu amatörlerce başarılabilen bir yöntem değildir.

 

Uygulama alanı: Bitki yastıklarında kullanıldığında, koyu mavi bir renk katarak, diğer çiçek renklerinin de vurgulanmasını sağlar. Evin yakınlarına dikildiğinde, fark edilir yoğunluktaki kokusundan da faydalanılabilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com