PHASEOLUS MULTIFLORUS (LEGUMINOSAE)

PHASEOLUS MULTIFLORUS (LEGUMINOSAE)

Tek yıllık

 

   Yenilebilir sürgünlere sahip bir fasulyedir. Fakat genellikle, sürekli yenilenen güzel çiçekleri sebebiyle, tırmanıcı bir süs bitkisi olarak yetiştirilir. Yapraklanması çok gürdür ve çiçekleri oldukça diktir. Yazın açan çiçekler bu türde kırmızı renklidir. Beyaz ve iki renkli (beyaz kırmızı) çeşitleri de vardır, fakat genellikle en çok tercih edilen, farklı çeşitlerin karışımlarıdır.

 

Dikkat çekici özelliği: 3-5 m arası boylanabilen, tırmanıcı bir bitkidir. Hızlı bir vejetasyona ve yoğun bir çiçeklenmeye sahiptir.

 

Toprak ve ışık isteği: Tercihen serin ve iyi topraklarda yetişir. Güneşli ortamlardan hoşlanır.

 

Üretimi: Kolaydır. Nisan – Haziran aylarında, toprağa,  50 cm’lik aralıklarla gruplar halinde ekilir. Çiçeklenme Temmuz'dan Eylül'e kadar sürer.

Daha erken gerçekleşen bir çiçeklenme elde etmek için, tohumlar Mart – Nisan aylarında, saksı başına 4-5 adet denk gelecek şekilde ekilir ve soğuk cam örtü altında muhafaza edilir. Mayıs ayında ise, bölünmede olduğu gibi toprağa dikilir. Bu durumda çiçeklenme  Haziran –Temmuz aylarında olacaktır.

 

Uygulama alanı: Pergolaların, çardakların, kafeslerin süslenmesinde kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com