GODETIA WHITNEYI YA DA GODETIA GRANDIFLORA (ONAGRACEAE)

GODETIA WHITNEYI YA DA GODETIA GRANDIFLORA (ONAGRACEAE)

Tek Yıllık

 

 

   Çok sayıda ince sürgüne sahip  bu bitki, dal budak sarmış bir forma sahiptir. Geniş taç yapraklı çiçekleri, çeşitli ve canlı renklerdedir.  Bu tür, farklı boylarda, farklı çiçek özelliklerinde (katmerli-katmersiz) ve renkleri elemelerle sabitlenmiş pek çok çeşit içerir.

 

Dikkat çekici özelliği: Hızlı gelişime sahip, üretimi kolay yaz çiçekleri olmalarıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Verimli ve serin topraklarda, her türlü güneş alma konumunda yetişebilir. Kıyı iklimine dayanıklıdır.

 

Üretimi: Kolaydır.

1)      Tohumları Nisan – Mayıs aylarında fideliğe ya da tercihen toprağa ekilir. Fideliğe ekildiği taktirde toprağa alınması Mayıs – Temmuz ayları arasında olur. Çiçeklenme Temmuz'dan Eylül'e kadardır.

2)      Tohumlar Eylül sonunda fideliğe ekilir. Fidelikte uygun ortam koşullarında şaşırtmaları yapılır. Büyük soğukların yaşandığı dönemlerde bitki korunmalıdır. İlkbaharda fideler, topraklı kök kısımlarıyla birlikte toprağa dikilir. Gerekli dikim aralığı 25 cm’dir. Çiçeklenme Haziran – Temmuz aylarında gerçekleşir.

 

Uygulama alanı: Yüksek boylu çeşitlerinden mükemmel kesme çiçekler elde edilir. Bodur çeşitleri ise saksıları süslemede kullanılır.

 

Çeşitleri:

·        Açelya çiçekli Godetia: 40 cm boyunda, çeşitli renklerde, katmerli çiçeklere sahip bir bitkidir. 

·        Godetia ‘Monarch’ çeşidi:  25 cm boyunda, yoğun formlu bir bitkidir. Çalımsı bu bitki, katmersiz ama bol miktarda çiçeğe  sahiptir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com