TEUCRIUM CHAMAEDRYS YA DA TEUCRIUM X LUCIDRYS (LABIACEAE)

TEUCRIUM CHAMAEDRYS YA DA TEUCRIUM X LUCIDRYS (LABIACEAE)

Çok yıllık

 

 

   Dallanmış, sürünücü sürgünleri olan, 15-25 cm arasında bir yüksekliğe sahip bitkidir. Dayanıklı, herdem yeşil yaprakları, koyu yeşil renkte, parlak ve tırtıklıdır. Mayıs'tan Temmuz'a kadar açan  çiçekleri mavi-kızıl renktedir ve sapların uçlarında gruplar şeklinde yer alırlar.

 

Dikkat çekici özelliği: Herdem yeşil, sürünücü formda bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Kuru ve kireçli toprakları, güneşli ortamları sever.

 

Üretimi: İlkbaharda kök ayrımı yoluyla çoğaltılır. Gerekli dikim aralığı 20 cm’dir. Bir diğer yöntem de Nisan'dan Haziran'a kadar tohum ekimi yoluyla çoğaltılmasıdır. Bu durumda da Ağustos'ta yine aynı aralıklarla toprağa dikilecektir.

 

Uygulama alanı: Şevlerin, bordürlerin süslenmesinde kullanılır (budanmaya çok dayanıklı bir türdür, şimşirin yerine rahatlıkla kullanılabilir).

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com