GERBERA (ASTERACEAE)

GERBERA (ASTERACEAE)
Tek yıllık olarak üretilen çok yıllık bitki

 

GERBERA JAMESONİİ

 

   Büyük rozet şeklinde dizilmiş yapraklara sahip, tüylü bir bitkidir. Yaprakların arasından yükselen 50-60 cm uzunluktaki çiçek sapları, çıplak ve serttir. Saplar, yaz mevsimi boyunca uçlarında, 8-10 cm genişliğinde, büyük, zarif, papatya şeklinde, tekil konumlu, lal kırmızısı ve turuncu (bu tür için) renkli çiçekleri taşır.Beyaz, pembe, kırmızı ve sarı renkli çiçekleri olan çeşitleri vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Parlak görünümlü çiçeklerinin zarifliği ve güzelliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Ayrışmış gübrelerle zenginleştirilmiş hafif toprakları, güneşli ve sıcak alanları sever. Kıyı iklimine dayanıklıdır.

 

Üretimi: Oldukça kolaydır. Güneye özgü bir bitkidir. Kuzey iklimine çok dayanıklı olamayan bu tür, örneğin güney bakıda konumlanmış, yapraklarla örtülü bir duvar boyunca dikilmek suretiyle kullanılabilir. Bu konumda kışı geçirebilmeleri mümkün olacaktır. Tohumları Mart – Nisan aylarında, örtü altında ekilir, yine örtü altında şaşırtmaları yapılır.  Mayıs sonundan itibaren toprağa ya da saksıya dikilebilirler. Çiçeklenme Haziran sonundan Eylül'e kadar olacaktır.  Güneyde, tohum  ekim sonbaharda da yapılabilir. Bu durumda çiçeklenme Mayıs'tan itibaren olacaktır. Kök ayrımı yoluyla da çoğaltılabilir, fakat ayrılan parçalar kolayca solabilirler.

 

Uygulama alanı: Kesme çiçek olarak kullanılır (tamamen açılmış olanlar dışındakiler toplanmamalıdır, aksi taktirde kapanma gibi bir eğilimleri vardır). Güneyde bitki yastıklarında, bodur türlerle birlikte kullanılırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com