GAZANIA SPLENDENS (ASTERACEAE) Gazanya

GAZANIA SPLENDENS (ASTERACEAE)
Gazanya
Tek ve çok yıllık

 

   Akdeniz ikliminde uzun yıllar yaşayan bir bitkidir. Diğer bölgelerin çoğunda ise tek yıllık olarak üretilir. Yayvan, dallanmış sapı 20 cm yüksekliğindedir. Arka yüzeyi beyazımsı, koyu yeşil yaprakları, açık sarıdan turuncuya, çeşitli renklerde, ışınsal kapitulalı, tekil çiçekleri vardır. Dilcikler dip kısımlarında beyaz lekelidir ve siyahla çevrelenmiştir.

   Melezleme çalışmaları ve elemeler; kahverengi, kırmızı, kızıl  pembe, vb. tonlarda  çeşitler elde edilmesine izin vermiştir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çekici ve sıcak renk çeşitliliğidir. Güneş altında maksimum açılıma sahip geniş çiçekleri de diğer bir çekici özelliğidir. Çiçeklenme süresi de oldukça uzundur.

 

Toprak ve ışık isteği:  Kuru ve kireçli de dahil her çeşit toprakta, bol güneşli ve sıcak alanlarda yetişir. Kıyı iklimine dayanıklıdır.

 

Üretimi:

1)      Tohumları Ağustos'ta fideliğe ekilir; iyi drene olan, kumlu ve nemli toprakla dolu saksılara şaşırtmaları yapıldıktan sonra, donlardan korunaklı soğuk cam örtü altında kışı geçirmeleri sağlanır.

2)      Tohumlar Şubat'ta sıcak yastık üzerinde ya da serada ekilir ve cam örtü altında şaşırtmaları yapılır.

Her iki durumda da, don riski tamamen ortadan kalkmadıkça fideler dış mekandaki yerlerine dikilmemelilerdir.

Gazania splendens, Temmuz – Ağustos aylarında kumun içine çelik daldırılarak da çoğaltılır. Bu yöntemde de kışı yukarıda belirtildiği gibi geçirmesi sağlanmalıdır.

 

Uygulama alanı: Çiçek gruplarında, bordürlerde, kaya bahçelerinde kullanılır. En iyi neticeler, bol güneşli ve sıcak ortamlarda elde edilir.

Gazania’nın çiçekleri sadece güneşte açar, gece ise kapanır.

 

Çeşidi:

·        Gazania Dynastar. F 1 melezi: 25 cm boyundadır. Son derece ışıltılı, çeşitli renkleri vardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com