GAILLARDIA (ASTERACEAE) Gaylardiya

GAILLARDIA (ASTERACEAE)
Gaylardiya
Tek ve çok yıllık

   Haziran ayından havanın soğuyup donların başlamasına dek açan çiçekleriyle çok dekoratif bir bitkidir. Tek yıllık ve çok yıllık türleri vardır.

 

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

GAILLARDIA PICTA

 

   Kökü sayesinde çok yıllık olan bu bitki tek yıllık olarak üretilir. 50 cm yüksekliğinde yayvan geniş tutamlar oluşturur. 5-6 cm çapında ışınsal kapitulalı çiçekleri, içleri sarı, ortaları turuncumsu, kahverengi halkalı, daha sonra kızıl-siyah olmak üzere renk geçişlerine sahiplerdir. Çiçekler uzun çiçek sapları üzerinde tekil vaziyette bulunur.

 

Dikkat çekici özelliği: Sıcak renklere sahip bol çiçekli bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Kuru da dahil olmak üzere her çeşit toprakta ve güneşli alanlarda yetişir. Kıyı iklimine dayanıklıdır.

 

Üretimi: Tohumları Mart'ta, örtü altında ekilir. Yine örtü altında şaşırtması yapıldıktan sonra, Mart'ta 40 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.

 

Uygulama alanı: Bitki yastıklarında ve kesme çiçek olarak kullanılır.

 

BÜYÜK ÇİÇEKLİ ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

GAILLARDIA ARISTATA YA DA GAILLARDIA GRANDIFLORA

 

   Çok yıllık bu tür, bir önceki tür kadar fazla renk çeşitliliğine sahip olmamakla birlikte, 30-80 cm arası boy yapabilir: çok uzun sert çiçek sapları tarafından taşınan çiçekler daha açık renklerde, daha büyük fakat katmersizdir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklenmenin süresi ve sıcak renkleridir (Mayıs sonundan Ekim'e kadar).

 

Toprak ve ışık isteği: Bol güneş alan kuru ve kireçli toprakları sever.

 

Üretimi: Tohumlar Mayıs – Haziran aylarında fideliğe ekilir. Gelecek ilkbaharda 40 cm’lik aralıklarla toprağa dikimleri yapılır. Ya da  kökleri ilkbaharda ayrılır ve her bir parça fidelikte şaşırtmaya alınır. Bu durumda da  toprağa dikim gelecek ilkbaharda gerçekleşir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com