FUNKIA YA DA HOSTA (LILIACEAE)

FUNKIA YA DA HOSTA (LILIACEAE)

Çok yıllık

 

30-50 cm yüksekliğinde, dayanıklı bir bitki olan Hosta, dekoratif yapraklanmaya sahip tutamlar oluşturur.  Mavi ya da beyaz çiçekleri, çeşide göre değişen 25-50 cm uzunluğundaki saplar tarafından taşınır.

Dikkat çekici özelliği: Gölgede çok iyi yetişen bir bitkidir. Yapraklanması genellikle zarifçe alacalıdır. Bir diğer özelliği de  Haziran'dan Ağustos'a kadar süren uzun çiçeklenmesidir

Toprak ve ışık isteği: Hafif ve serin toprakları, yarı gölge ya da gölge alanları sever.

Çeşitleri:

  • Hosta undulata ‘Albomarginata’. Beyaz alacalı yaprakları, küçük çan şeklinde beyaz çiçekleri vardır. Çiçeklenme Temmuz – Ağustos aylarındadır.
  • Hosta undulata ‘Mediovariegata’. Beyaz alacalı yeşil yaprakları, açık mor renkte çiçekleri vardır. Çiçeklenme Haziran – Temmuz aylarındadır.
  • Hosta Sieboldiana. Yassı ve mavimsi yapraklıdır. Çiçekler küçük çan şeklinde ve beyazdır.  Çiçeklenme Temmuz ayındadır.

Üretimi: Kolaydır. Nisan - Mayıs aylarında, kök ayrımı yoluyla çoğaltılır. Ayrılan parçalar, 40 cm’lik aralıklarla dikilir. Yaprakların alacalı rengi, bitki gölge alanlarda yetiştirildiğinde, genellikle daha canlı ve vurguludur.

 

Uygulama alanı: Yarı gölge alanlardaki bordürlerde, ağaç altı bitki yastıklarında, nemli kaya bahçelerinde, çim alanlar üzerinde tutamlar şeklinde kullanılır. Saksıda ya da torbada yetiştirilmeleri de mümkündür.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com