FREESIA HYBRIDA (IRIDACEAE)

FREESIA HYBRIDA (IRIDACEAE)

Soğanlı

 

   25-30 cm boylarında, çok yıllık bir bitkidir. Çizgisel, hafif ve ince yaprakları, üzerinde çeşitli renklerde, hoş kokulu, borumsu çiçekleri taşıyan esnek çiçek saplarının dip kısmında yer alır.

 

Dikkat çekici özelliği: Uzun süre dayanabilen kesme çiçeklerdir ve çok hoş kokuludurlar.

 

Toprak ve ışık isteği: Hafif kumlu, zengin ve hafif yapıdaki toprakları sever. Güneşli fakat korunaklı alanları tercih eder.

 

Üretimi: En kolay üretim şekli, Nisan ayında toprağa dikilmesidir. Soğanlar 2-3 cm derinliğe gömülmelidir.  Çiçeklenme Temmuz'dan Eylül'e kadar devam eder. Yumuşak iklime sahip bölgelerde, toprağa dikim, Ağustos – Eylül aylarında da yapılabilir.  Bu durumda çiçeklenme Nisan – Mayıs aylarında olacaktır. Şayet bir ilkbahar çiçeklenmesi elde edilmek isteniyorsa, soğanları sonbaharda saksıya dikilir. Her saksıya 6-8 soğan denk gelecek şekilde bir yerleşim yaptıktan sonra, saksılar bahçenin serin bir kısmında toprağa gömülür. İlk donlar başlar başlamaz da, aydınlık, havadar, dona karşı korunaklı, sıcaklığın düşük olduğu bir ortama alınırlar.

   Aslında Freesia’lar sıcaklığa karşı çok duyarlıdırlar; en ufak bir sıcaklık fazlalığı çiçeklenmeye zarar verecektir.Vejetasyonun gelişim döneminde, aşırıya kaçmadan sulama yapılır. Çiçeklenme ocak sonundan nisana kadar sürecektir.. 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com