FUNDALIKLAR (FILICINAE)

FUNDALIKLAR (FILICINAE)

Çok yıllık

 

 

   Bu önemli bitki grubu, hemen hemen hepsi zarif ve hafif yapraklanması için üretilen, çeşitli formlarda çok sayıda türe sahiptir. Bunlar çiçeksiz bitkilerdir. Ne tohum ne çiçek üretmezler.Farklı orijinlerden gelen bu bitkilerin  çeşitli üretim şekilleri mevcuttur. Uygulamada da iki gruba ayrılırlar.

  • Dayanıklı olmayan, soğuk ya da sıcak seraların fundalıkları, Çok dekoratif olan bazıları, iç mekan bitkisi olarak kullanılır. Bu gruba dahil bitkilerden burada bahsedilmeyecektir.
  • Dayanıklı fundalıklar ya da dış mekan fundalıları, Oldukça fazla sayıdadırlar.

En çok rastlanılan türleri şunlardır:

 

ADIANTHUM PEDATUM

 

   Çatallı yaprakların araları perdelidir ve yapraklar tüysü yapıdadırlar. Boyu 40-50 cm arasında değişir. Gölgedeki kaya bahçeleri için ideal, çok zarif bir bitkidir. 

 

ASPLENIUM TRICHOMANES

 

    Herdem yeşil yaprakları tüysü ve yeşil bronz renktedir. Kalp şeklinde kılcalları vardır. Yapraklar 10 cm boyundadır. Yıkıntı duvarların, yamaç kayalıkların, eski kuyuların ve kaynakların dik  duvarlarının müdavimidir. Kışın çetin koşullarına mükemmel dayanıklılık gösterir.

 

ATHYRIUM FILIX-FEMINA

 

     60 cm, 1 m arası boylanabilen bir bitkidir. Evaze tutamlar oluşturan yapraklar, ince dilimli ve yumuşak  bir yeşil tonundadır.

 

DRYOPTERIS FILIX-MAS

 

   120 cm boylarında, çok rastlanılan  bir bitkidir. 20cm uzunluğundaki geniş yaprakların üst kısmı koyu yeşil, altı ise daha açık renktedir.  Geniş tüysü lopların tepeleri kıvrıktır.

 

PHYLLITIS SCOLOPENDRIUM

 

   Kısa saplıdır. Tam yaprakları genişçe dalgalı, parlak yeşil renkte ve yaklaşık 40 cm uzunluğundadır.

 

OSMUNDA REGALIS

 

   İki kere bölünmüş yaprağı, 1,5m ile 2m arasında bir uzunluğa sahiptir.  Yaprakları sonbaharda altın-kahverengi çok güzel bir renk alır.

 

POLYPODIUM VULGARE

 

   20-30 cm arası uzunluğa ulaşabilen, herdem yeşil yaprakları vardır.(Üretilmiş sayısız  formu vardır.)

 

POLYSTICHUM ACULEATUM

 

   Yaprakları 1m’yi bulabilen çok güzel bir fundalık bitkisidir. Dik duruşludur. Fundalıkların ve çalılıkların ortak bitkisidir, fakat yayılıcı değildir.

 

Dikkat çekici özelliği: Bitkilerin alışılmışın dışında bir görünümleri vardır. Genellikle gölge alanları tercih etmeleri ve sadece yapraklanmaları için üretiliyor olmaları diğer özellikleridir.

 

Toprak ve ışık istekleri: Hafif yapıda, gözenekli, asitli, serin (aşırı değil) toprakları, gölge ortamları (hatta kuzey bakıları bile)sever.Sadece suya çok düşkün bir bitki olan “Osmunda regalis”, su kenarlarındaki güneşli alanları tercih eder.

 

Üretimi: Çoğaltılmaları, özellikle ilkbaharda yapılmakla birlikte, tüm yıl boyunca tohum yoluyla da gerçekleştirilebilir.Sporları,toprak saksıdaki iyice elenmiş çürük toprağı üzerine düzgünce dağıtılmalıdır.Saksıların düzenli olarak nemli tutulması gerekir. Genellikle on beş gün kadar sonra gerçekleşen çimlenme sonucunda yaprağımsı ufak bitkiler oluşur. Birkaç yaprak taslağı oluştuktan hemen sonra, ufak gruplar halinde  şaşırtmaları yapılır. Bazı durumlarda kök ayrımı yoluyla da çoğaltılabilirler. Kök ayrımıyla çoğaltma yapabilmek için, sürünücü köklere, rizomlara sahip bitkiler gereklidir.  Bazı türlerde, yapraklar küçük kılcal köklere sahip tomurcuklar verir. Bunlar da, tıpkı filizlenmiş sporlar gibi dikilebilirler.

   Fundalık bitkileri, hafif yapıda, gözenekli, asidik, bitkisel atıklar içeren topraklardan  (çürük toprağı) hoşlanırlar: iki birim orman toprağı, iki birim  sade toprak, bir birim de kum.Gölge alanlara dikilmelidirler (Osmunda regalis hariç). Sıcak mevsimlerde ise sıkça sulanmalıdırlar.

 

Uygulama alanı: Gölgede sürme eğilimleri, onların ağaçlık ortamlarda ya da kuzey bakılarda bulunmalarına sebep olur. Ayrıca kaya bahçelerinin, şevlerin,  vb.nin süslenmesinde de kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com