MESEMBRYANTHEMUM (AIZOACEAE) Kaz Ayağı

MESEMBRYANTHEMUM (AIZOACEAE)
Kaz Ayağı

Tek yıllık

 

 

   Bu cinsin çeşitli türleri vardır. Burada, en ilginç iki türüne yer verilmiştir.

 

MESEMBRYANTHEMUM CRINIFLORUM

 

   15 cm boyuda, dipten dallanmış kısa saplı, bodur ve tek yıllık otsu bir bitkidir. Düz yapraklar, dokunulduğunda oldukça serttir. Orta ebatlardaki çiçekler kısa taç yapraklara sahiptir. Pembe, kırmızı, kızıl gibi çeşitli renkleri vardır. Kuraklığa son derece dayanıklı olan bu bitki çok yoğun ve renkli bir çiçeklenmeye sahiptir.

 

MESEMBRYANTHEMUM TRICOLORUM

 

   10 cm boyunda tek yıllık bir bitkidir. Yatık, dallanmış sürgünlere vardır. Karşılıklı dizilmiş etli yaprakları silindirik yapıdadır. Uzun sapların üzerinde yer alan, büyük, tekil konumlu, çiçekleri, dar, ışınsal, çok sayıda taç yaprağa sahiptir. Dipleri beyaz olan taç yaprakların uçları pembe-morumsu renktedir. Etaminlerin süslediği çiçeğin göbek kısmı ise koyu mordur. Çiçekler sadece güneşte açarlar, gece olduğunda ve karanlıkta ise kapanırlar.

 

Dikkat çekici özelliği: Kuraklığa dayanıklı olmasının yanı sıra, zengin ve parlak renklere  sahip bir çiçeklenmesi vardır.

 

Toprak ve ışık isteği: Hafif yapıda, kumlu ve iyi drene olan toprakları, sıcak ve güneşli alanları sever. Kıyı iklimine dayanıklıdır.

 

Üretimi:

1)  Tohumları Mart'ta, kumlu toprağa ya da toprak saksıya ekilir. Aynı toprakla ve yine örtü altında, saksıya şaşırtması yapılır. Mayıs'ta 20 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Çiçeklenme Haziran – Temmuz aylarında gerçekleşecektir.

2)  Akdeniz bölgesinde, Mart ayından itibaren toprağa ekilir, ardından 10 cm’lik aralıklarla seyreltmesi yapılır.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde ve şevlerde çiçekli yer örtücü olarak kullanılır.

 

Çeşitleri:

   Sihirli halı olarak adlandırılan çeşidi, Mesembryanthemum criniflorum türünün en çok üretilen çeşididir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com