ESCHSCHOLZIA CALIFORNICA (PAPAVERACEAE) Acem lalesi

ESCHSCHOLZIA CALIFORNICA (PAPAVERACEAE)
Acem lalesi

Tek yıllık

 

   40 cm yüksekliğinde, Papaver’inkine benzer sarı çiçeklerle bezenmiş, geniş tutamlar oluşturan bir bitkidir. Çiçekler, bol dilimli yaprakların arasından çıkan, uzun çiçek sapları tarafından taşınmaktadır. Çiçekler katmersiz, katmerli ya da kıvrımlıdır. Renkleri, beyaz, beyaz-pembe, kükürt sarısı, ateş kırmızısı, turuncumsu ya da açık mordur.

 

Dikkat çekici özelliği: Üretiminin kolaylığıdır. Vejetasyon döngüsünün kısa olması, bu nedenle çiçeklenmenin de hızlı olması bir diğer çekici özelliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: İnce taneli, hafif, kumlu, hatta kireçli ve fakir topraklarda bile yetişebilir. Kıyı iklimine dayanıklıdır.

 

Üretimi: Çok kolaydır. Tohumla ekimi yerinde gerçekleştirilebilen bitkilerden biridir.

1)Tohumlar Nisan – Mayıs ayları arasında, toprağa seyrekçe ekilir. Toprağın orta düzeyde nemli olması gereklidir. Çiçeklenme Temmuz'dan Eylül'e kadar devam eder.

2)Kışın yumuşak geçtiği bölgelerde, tohum ekimi, Eylül'de de doğrudan toprağa yapılabilir. Çiçeklenme, bu durumda Haziran – Temmuz aylarında olacaktır.

 

Uygulama alanı: Çiçek yastıklarında, bordürlerde, kaya bahçelerinde ve saksılarda kullanılır.

 

Çeşitleri:

·        Katmersiz çiçekli Eschscholzia çeşidi,

·        Eschscholzia ‘Ballerine’, yarı katmerli çiçeklere sahip çeşidi,

·        Eschscholzia ‘Soie d’Orient’, pastel renklere sahip çeşidi,

·        Eschscholzia ‘Purple Gleam’, katmersiz, ortası beyaz, kızıl lila renkli  çiçeklere sahip çeşididir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com