ERYTHRONIUM (LILIACEAE)

ERYTHRONIUM (LILIACEAE)

Soğanlı

 

 

   Yaklaşık 30 cm yüksekliğinde, parlak yeşil yapraklanmaya sahip, gür bir bitkidir. Sapların her biri beş-altı tane yıldızımsı çiçek taşır.  Çiçekler koyu sarı renktedir.  Çiçeklenme Nisan'da başlar.

 

Dikkat çekici özelliği: Nisan – Mayıs ayları arasında açan narin çiçekleri.

 

Toprak ve ışık isteği: Humusça zengin, serin toprakları, kuzey bakıları ya da yarı gölge alanları tercih eder.

 

Üretimi: Soğanları, sonbaharda, 15-18 cm derinliğe, tercihen gruplar halinde, aralarında 10-15 cm mesafe bırakılarak dikilmelidirler. Yerlerinin değiştirilmesine çok dayanıklı olmayan bu bitkinin yerinde bırakılması, en iyi sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

 

Uygulama alanı: Çok yıllıklarla oluşturulan bitki yastıklarının kenarlarında ve kaya bahçelerinde, renk lekeleri şeklinde kullanılırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com