ERYNGIUM (UMBELLIFERAE) Deve Dikeni

ERYNGIUM (UMBELLIFERAE)
Deve Dikeni

Çok yıllık

 

   Çiçeklenmesi Echinops’unkine benzer. Genellikle dişli ve dikenli dış yaprakları dekoratif bir yaka oluşturarak çiçeklere ayrı bir hava vermektedir.

 

Dikkat çekici özelliği: Bitkinin metalik görünümüdür. Çiçeklenme yuvarlağımsı, ilginç, çeşitli renklerde ve uzun sürelidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Kuru ve ince taneli topraklarda, sıcak ve güneşli ortamlarda yetişir.  Kirece ve kıyı iklimine karşı dayanıklıdır.

 

Üretimi: Dikimi sonbahar ya da ilkbaharda, tek başına ya da yaklaşık 40 cm’lik dikim aralıkları bırakılarak toplu bir şekilde, serin ve iyi drene olmuş topraklarda yapılır. Az bakım gerektiren bir bitkidir. Çiçeklenmeden sonra, sapları toprak seviyesinden kesilir. Tohum yoluyla ya da kök çeliğiyle çoğaltılmaları, amatörlerce hiçbir zaman kullanılmayan yöntemlerdir.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde, şev taşlarından oluşturulan duvarlarda ve bitki yastıklarında kullanılırlar. Kuru çiçek buketlerine de dahil edilirler. Bunun için tamamen solmadan kesilmeleri, baş aşağı bir şekilde, serin ve gölge bir ortamda kurutulmaları gerekmektedir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com