LEONTOPODIUM ALPINUM (ASTERACEAE)

LEONTOPODIUM ALPINUM (ASTERACEAE)

Çok yıllık

 

   Alp bitkileri arasında en tanınanlarındandır. 10-20 cm yüksekliğinde, yayvan tutamlar oluşturan bu bitki, yüksek kesimlerde yetişenlere oranla, çok daha bol ve pamuğumsu tüylerle kaplıdır. Dik ve basit sürgünleri, Haziran'dan Eylül'e kadar açan, yıldıza benzer kar beyazı renkte çiçekleri taşır.

 

Çekici özelliği: Dağ bitkisidir. Tüylü görünümlü bir yapraklanmaya sahiptir.

 

Toprak ve ışık isteği: Hafif, temiz toprakları, güneşli alanları sever.

 

Üretimi: Mart – Nisan arasında, soğuk cam örtü altında ekilir. Yine cam örtü altında şaşırtması yapılır ve Ağustos'ta yerine dikilir. Çiçeklenme ilkbahardadır. Bitki düz alanlarda, dağdakine oranla daha iyi bir gelişim gösterir.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinin, şev taşlarıyla oluşturulan duvarlar için en çok aranan bitkilerinden biridir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com