ECHINOPS RITRO (ASTERACEAE) Göktop

ECHINOPS RITRO (ASTERACEAE)
Göktop

Çok yıllık

 

   70 cm ile 1m arasında boylanabilen, dik duruşlu, sert, yaprakları süs deve dikenine benzeyen, tırtıklı, dikenli, beyaz tüylerle hafifçe kaplı bir bitkidir. Üst kısımları dallanmış sürgünleri, Temmuz - Ağustos aylarında, yuvarlak tek bir çiçekle sonlanır.

 

 

Dikkat çekici özelliği: Top şeklindeki çiçeklerinin dekoratif görünümüdür.

 

Toprak ve ışık isteği: Kireçli de dahil, fakir ve çorak topraklarda, güneşli alanlarda yetişir.

 

Üretimi:

1)Mayıs – Haziran'da ekilir, Ekim'de toprağa dikilebilir.

2)Mart'ta kök ayrımı yoluyla da çoğaltılabilir.

 

Uygulama alanı:  Çok yıllık bitki gruplarının arka planında kullanılır. Aynı zamanda çiçekleri, kırsal çiçeklerle oluşturulmuş buketleri de süsler. Kuru çiçek buketlerinde de kullanılır. Bu şekilde kullanılabilmeleri için, tamamen kurumadan kesilmeleri ve baş aşağı bir şekilde kurumaya bırakılmaları gerekmektedir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com