DORONICUM ORIENTALE YA DA DORONICUM CAUCASICUM (ASTERACEAE)

DORONICUM ORIENTALE YA DA DORONICUM CAUCASICUM (ASTERACEAE)

Çok Yıllık

  

   Dayanıklı bir bitkidir. Alçak tutamlar oluşturan yaprakların doğrudan çıktığı kök boğazı kalındır. İlkbaharda buradan yükselen dik, basit ya da az dallanmış saplar çok sayıda çiçek taşırlar. Çiçekler koyu sarı renkli, turuncu halkalıdır.

 

Dikkat çekici özelliği: Mart – Nisan gibi gerçekleşen erken çiçeklenmesidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Serin toprakları ve hafif gölge alanları severler.

 

Üretimi: Yazın çiçeklenmeden sonra kök ayrımı yoluyla çoğaltılırlar. Bu ayrılmış kök parçaları fidelikte dikilirler ve ekimde topraktaki yerlerine alınırlar. 40 cm’lik aralıklarla toprağa dikilirler.

 

Uygulama alanı: Erken çiçeklenmesi sebebiyle, ilkbahar soğanlılarıyla birlikte kullanılmaları önerilir (nergis, scilla, muscari, vb. gibi). Aynı zamanda kesme çiçek olarak da kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com