DIPLADENIA YA DA MANDEVILLA (APOCYNACEAE)

DIPLADENIA YA DA MANDEVILLA (APOCYNACEAE)

Tırmanıcı bir bitkidir.

 

   Tropikal kökenli, tırmanıcı bir bitkidir. Tropikal kökenli olduğu için sadece sıcak mevsimlerde belirir ve tercihen iç mekanlarda yetiştirilmesi önerilir. Ülkemizde  nadiren 2m’yi geçtikleri görülür. Fakat tropikal bölgelerde 5m boya ulaşmaları söz konusudur. Tırmanıcı formda olmasına rağmen, gençlik döneminde küçük bir çalı görünümündedir.

 

Dikkat çekici özelliği:  Beş taç yapraklı, huni şeklinde, oldukça dekoratif, Haziran-Temmuz arası açan büyük çiçeklere sahiptir. Yaprakları genellikle dayanıklı, parlak ve serttir.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli, zengin ve iyi drene olan toprakları sever.

 

Üretimi: İlkbaharda çelik alımıyla ya da tohum yoluyla üretilir. Yarı odunsu çelikleri, Ağustos'ta köklendirilir.

 

Uygulama alanı: Sıcaklık 10 derecenin altına düştüğünde içeri alınabilmesi için saksıda yetiştirilir.

 

Çeşitleri:

·        Dipladenia amabilis. Pembe çiçekli.

·        Dipladenia boliviensis. Sarı ortalı beyaz çiçekleri vardır.

·        Dipladenia laxa (ya da suaveolens). Büyük beyaz çiçeklidir. Dayanıklılığı orta düzeydedir(-15 dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır).

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com