OSTEOSPERMUM,DIMORPHOTHECA (ASTERACEAE)

OSTEOSPERMUM,DIMORPHOTHECA
(ASTERACEAE)

Tek yıllık

 

   25-35 cm arası boylanabilen bir bitkidir. Dallanmış saplar önce yayvan sonra dikleşen formdadır. Çiçeklenme Haziran'dan Eylül'e kadardır.  Çiçekler papatya formundadır ve renkleri çok parlaktır. Calendula officinalis’e biraz benzese de, daha zarif görünümlü ve çok daha geniş bir renk yelpazesine sahip bir bitkidir. Sadece güneşte açmak gibi de bir özellikleri vardır.

En yaygın olarak üretilen türü, Dimorphotheca aurantica hybride’dir (eş an. sinuata).

Çaprazlama yoluyla elde edilmiştir. Somon, şeftali rengi, açık sarı ve turuncu-beyaz renklerindedir.

Ayrıca, Dimorphotheca pluvialis türüne de rastlanır.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklerin ışıltılı, canlı ve bol çeşitli renkleri ve çiçeklenmenin bolluğudur.

 

Toprak ve ışık isteği: Kurak da dahil, her çeşit toprakta ve güneşli alanlarda yetişir.

 

Üretimi: Nisan – Mayıs arasında, doğrudan toprağa ya da saksıya ekilir (şaşırtmayı sevmeyen bitkilerdir). 30 ya da 40 cm’lik aralıklar kalacak şekilde seyreltmesi yapılır. Topraklı kök kısmı zedelenmemek kaydıyla, saksıdaki bitkiler buradan toprağa dikilebilirler.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde, şevlerde kullanılırlar. Kuraklığa çok dayanıklı bitkiler olduklarından, taşlı ve kuru topraklı alanların çiçeklendirilmesinde de kullanılabilirler.

 

Çeşitleri:

·        Dimorphotheca ‘Boreal’. Yoğun beyaz çiçekleri vardır.

·        Dimorphotheca ‘Las Vegas’. Işıltılı renklere, 35 cm boya sahiptir.

·        Dimorphotheca sinuata ‘Camée’ vayetesi. Yüksekliği 35 cm’dir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com