CYCLAMEN (PRIMULACEAE) Sıklamen

CYCLAMEN (PRIMULACEAE)
Sıklamen

Yumrulu

  

   İki tane dayanıklı türü bahçeler için uygundur. Cyclamen’in, iç mekanlarda saksıda yetiştirilen iri çiçekli çeşidi de mevcuttur.

 

CYCLAMEN NEAPOLITANUM YA DA CYCLAMEN HEDERIFOLIUM

 

   En çok üretilen türdür. Soğanları oldukça iridir. Eylül-Ekim arası, çiçeklenmeden sonra beliren, Temmuz'da solan yaprakları beyaz  lekeli ya da hareli, koyu yeşil renkte ve Hedera’nınkini (orman  sarmaşığı) anımsatan oldukça dekoratif desenlidir. Çiçekler, pembe, beyaz, ya da kırmızı renkte, çok hoş kokulu ve çok sayıdadır. Bitkinin yüksekliği 15 cm civarındadır.

 

CYCLAMEN PURPURASCENS

 

   15 cm yüksekliğinde bir bitkidir. Soğanları yuvarlağımsı ve içe göçüktür. Yapraklar yuvarlak, üst kısımları koyu yeşil alt kısımları kırmızımsı renktedir. Çiçekleri Ağustos'tan Ekim'e kadar açar, küçük, pembe ve çok hoş kokuludurlar.

 

Dikkat çekici özelliği: Sonbahardaki kesintisiz çiçeklenmesidir. Çiçeklerinin hoş bir kokusu vardır. Ayrıca Cyclamen purpurascens’in çok muhteşem bir yapraklanması vardır.

 

Toprak ve ışık isteği: Serin, humusça zengin ve geçirgen toprakları, yarı gölge ortamları tercih eder.

 

Üretimi: Çok kolaydır. Soğanları Ağustos – Eylül arası, 10cm derinliğe dikilir. Cyclamen purpurascens kış boyunca korunmak ister. Yerinin değiştirilmesine çok duyarlıdır. Uzun seneler aynı yerde bırakılması doğru olur. Tohum ile üretimi mümkündür ve nadiren amatörlerce uygulanmaktadır. Seyrek uygulanmasının sebebi, çiçeklenmenin ancak dört, beş yıl sonra gerçekleşebiliyor olmasıdır. Unutulmaması gereken önemli bir nokta da: çapları bazen ciddi rakamlara ulaşsa da, Cyclamen soğanları asla bölünmezler.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde ve ağaç altlarında kullanılırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com