CROCUS (IRIDACEAE) Çiğdem,Safran

CROCUS (IRIDACEAE)
Çiğdem,Safran

Çok yıllık ve soğanlıdır

  

   En çok tanınanları ilkbahar çiçeklenmesine sahip olanlarıdır ama sonbaharda çiçeklenen türleri de mevcuttur. İlginç bitkiler olmalarına rağmen, uygulamada güncel bir pazara sahip değillerdir.

 

İLKBAHARDA ÇİÇEKLENEN CROCUS’LER

 

   10-15 cm arası boylanabilen bitkilerdir. Şubat – Mart aylarında gerçekleşen erken çiçeklenmeleriyle tanınırlar. Kupa şeklindeki çiçekleri, beyazdan mora kadar, sarı da dahil sayısız renkte ve gösterişlidir. Kupa şeklindeki çiçekler, dar, dik ve saran yapraklarla aynı zamanda belirirler.

   Üretilen çeşitler, başlıca iki ana türden oluşturulmuştur: Crocus vernus ya da büyük çiçekli Crocus ve Crocus chrysanthus ya da botanik Crocus.  Bir önceki türden biraz daha küçük çiçekleri vardır. Crocus      chrysanthus’lar daha erken açarlar ve çok ilginç bir renk yelpazesine sahiptirler.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklenmenin erken oluşudur.

 

Toprak ve ışık isteği: İyi drene edilmiş  her türlü toprakta yetişir. Yaz aylarında toprak kuru olmalıdır. Durağan bir nemlilikte çürür.

 

CROCUS VERNUS (BÜYÜK ÇİÇEKLİ CROCUS’LER)

 

Çeşitleri:

  • Crocus ‘Grand Jaune’ (büyük sarı). Erken çiçeklenir ve çiçekler sarı renktedir.
  • Crocus ‘Jeanne d’Arc’. Beyaz çiçeklidir.
  • Crocus ‘Pickwick’. Mor, beyaz çizgilidir.
  • Crocus Remembrance. Gümüş ışıltılara sahiptir ve mavi renklidir.

 

CROCUS  CHRYSANTHUS (BOTANİK CROCUS’LAR)

 

Üretimi: Soğanları Eylül-Aralık ayları arasında, hafif  yapılı toprağa, 5 cm derinliğe ve 5 cm dikim aralığıyla dikilir. Ya da üçerli gruplar şeklinde, 15 ya da 20 cm aralıklarla dikilirler. Çiçeklenmeden sonra yapraklar kuruduğunda, soğanlar toplanıp, gelecek dikime kadar,  kuru ve havadar bir yerde korumaya alınabilirler. Fakat mümkün olduğu durumlarda yerinde bırakılmaları tercih edilmelidir. Bu şekilde daha bol çiçekli gruplar oluşturacakdır.

 

Bir çim alana dikimi: Crocus’lerin yaygın kullanılış biçimlerinden biridir. Fakat genellikle arzu edilen sonuçlar elde edilemez. Oysa ki birkaç önlem alarak, bu başarısızlıkları engellemek mümkündür:

   Crocus’ler hiçbir zaman sıradan dikim çubuklarıyla dikilmemelidirler.  Bunların açmış oldukları delikte, soğan deliğin dibinin birkaç santim yukarısında kalabilir ve kökler boşlukta gelişmeye zorlanır.Delikleri, soğanlar için özel üretilmiş bir aletle açmak ve soğanların düz bir zemine oturmasını sağlamak yerinde olur. Çiçeklenmeden sonra, Crocus’lerin vejetasyon döngülerinin  bitmesi beklenmeli, yapraklar sararmadan önce kesilmemeli ve soğanlar çıkartılmamalıdır. (Genellikle ilk kesim, sararmadan önce yapılırsa, soğan gelecek sene düzgün bir şekilde yeniden çiçek açması için gerekli besin maddelerini depolayamaz.)

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerine çok yakışırlar. Gruplar halinde çalı topluluklarının arasında, ağaçların dibinde, ağaçlık alanların altında, çim alan üzerinde, vb. kullanılabilirler. Aynı şekilde, saksıda yetiştirilmeye de elverişli bitkilerdir.

 

Çeşitleri:

·        Crocus ‘Ard Schenk’, ortası sarı, beyaz renkte çiçekleri vardır.

·        Crocus ‘Blue Pearl’, ortası sarı, açık mavi çiçekleri  vardır.

·        Crocus ‘Ruby Giant’, kenarları mor, kendisi açık mor renkte çiçekleri vardır.

 

SONBAHAR ÇİÇEKLENMESİNE SAHİP CROCUS TÜRLERİ

 

   Buna örnek olarak “Crocus sativus” ya da diğer adıyla “safranı” sayabiliriz. Yapraklar belirmeden sonbaharda çiçeklenir. Daha önceleri mutfaklardan tanıdığımız safran üretimi için de yetiştirilirdi.  İlkbahar Crocus’lerinin  çiçekleri güneşte açıp gece kapanırken, Crocus sativus’un çiçekleri hem gece hem de gündüz açık kalarak, ayrıcalığını  ortaya koyar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com