LAGENARIA SICERARIA (CUCURBITACEAE) SÜS KABAĞI

LAGENARIA SICERARIA (CUCURBITACEAE) 
SÜS KABAĞI

Tek yıllık

 

 

   Dallanmış sülük dallarıyla tutunan, 2-3 m boya erişen sürgünleriyle, tırmanıcı ya da sarınıcı bir bitkidir. Büyük, yürek şeklinde yaprakları ve büyük beyaz çiçekleri vardır. Çeşitli formlardaki meyveler, öncelikle yeşil, daha sonra beyaz ya da sarımsı bir renktedir; sert ama olgunlaştığında içi koftur.

 

Dikkat çekici özelliği: Genellikle, uzun süre bozulmadan dayanabilen, ilginç meyveleri için üretilen bir bitkidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Humusça zengin topraklarda, güneşli ve sıcak alanlarda yetişir.

 

Üretimi:

1)Mart – Nisan aylarında, örtü altında ekilir. Her birinin saksılara şaşırtılır  ve Mayıs'ta, 80 cm aralıklarla toprağa dikilir.

2)Ekim, Mayıs'ta doğrudan toprağa yapılır. 80 cm mesafe bırakılarak çukurlar açılır. Çukurların dibine gübre konur ve toprakla doldurulur. 2-3 tohumluk gruplar halinde bu çukurlara ekilir. Genç bitkilerin geliştikçe sarılmaları için, her  gruba bir tane 2 m’lik destek çubuğu yerleştirilir. Meyveler düzenli formlarına asılı olmaları koşuluyla erişirler. Sürünücü bitkilerde yetişenlerin hepsi bozuk formlarda olacaklardır.

 

Uygulama alanı: Genellikle, uzun süre bozulmadan kalabilen, ilginç meyveleri için üretilirler. Yaprakları  hoş olmayan bir koku saldığı için, oturma alanlarının yakınına dikilmemeleri önerilir. 

   Meyvelerin iyi korunabilmeleri için, üzerlerine vurulduğunda kof bir ses geldiğinde ve kabukları henüz darbelere dayanabilecek sertlikteyken toplanmalıdır.  Meyvenin dış zarı sıyrılıp, boğazın tepe kısmından açılan bir delikten, tohumlar ve meyvenin içindeki etli kısmın özenle çıkartılması lazımdır. Ardından kuru ve havadar bir yere asılarak kurutma işlemi tamamlanır.

 

Çeşitleri:

  • Topuz süs kabağı. Boğaz kısmı çok uzamış, uçta da şişkinleşmiştir.
  • Uzun topuz süs kabağı. Bir öncekinden daha az şişmiştir. Uzunluğu 1m’yi aşar.
  • Pelerin süs kabağı ya da asmakabağı. Şişe şeklinde meyveye sahiptir. Üst kısmı açılıp, içi boşaltılıp, kurutulduğunda şişe olarak kullanılır.
  • Armut süs kabağı. Uzamış armut şeklindedir.

Bu çeşitlerin ayrı ayrı üretilmeleri söz konusu değildir. Dolayısıyla karışık halde pazarlanırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com