COSMOS (ASTERACEAE) Kozmoz

COSMOS (ASTERACEAE)
Kozmoz
Tek yıllık

 

 

COSMOS BIPINNATUS

 

   Yirmi beş türü bulunan bu cinsin, sadece yoğun çiçeklenmeye sahip iki türü, bahçelerin dekorasyonu amaçlı üretilmektedir.

 

COSMOS SENSATION

 

   0,6-1,2 m arası boylanabilen, çok dallanmış bir bitkidir. Çok dilimli yaprakları, Dahlia’yı anımsatan ince, büyük çiçekleri vardır. Fakat taç yaprakları daha dar, daha hafif ve zariftir. Çiçekler, uzun çiçek sapları üzerinde taşınırlar. Üçlü, dörtlü gruplar halinde yer alan çiçekler, canlı pembe, koyu kırmızı, kızıl kırmızı ve beyaz renktedir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok hafif yapraklanması ve Haziran'dan Ekim'e dek süren, uzun süreli ve yoğun çiçeklenmesidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Kuru da dahil olmak üzere her türlü toprak ve her türlü güneş alma konumunda yetişir.

 

Üretimi: Çok kolaydır. Tohum ekimi, Nisan sonunda, genellikle doğrudan toprağa ve seyrek bir biçimde yapılır. Bitkilerin toprak üstü kısımlarının rahat gelişebilmesi için, 40 ya da 50 cm mesafe bırakılarak seyreltme yapılması yeterli olacaktır. Mart – Nisan aylarında örtü altında ekilip, Mayıs'ta, yine 40 ya da 50 cm aralıkla toprağa dikilmesi koşuluyla da üretilebilir.

 

Uygulama alanı: Gruplar halinde, çiçek tarhlarında, bir çit, duvar ya da kafes boyunca kullanılır. Cosmos’ların dayanıklı oluşları, çok yıllıklarla birlikte kullanılmalarına imkan tanır. Vazoda çok güzel duran çiçekleri, kesme çiçek üretiminde de kullanılır.

 

Çeşitleri:

  • Cosmos Sesatıon çeşidi. Yüksekliği 1,10 m’dir.
  • Cosmos Sensation beyaz. Yüksekliği 1,10 m’dir.
  • Cosmos ‘Vega’ çeşidi. Sadece 60 cm yüksekliğe sahip, bodur bir bitkidir.
  • Cosmos ‘Psyche’ çeşidi. Yarı katmerli çiçeklere sahip, 1,10 m boya ulaşabilen bir bitkidir.
  • Cosmos Aldebaran. Boru biçiminde taç yapraklara sahip, 1-1,50 m arasında boya ulaşabilen bir bitkidir.

 

COSMOS SULPHUREUS

 

   70 cm yüksekliğinde, bir önceki türden boyutlarıyla, yoğun yapraklanmasıyla ve özellikle de turuncumsu sarı (ki bu cosmos sensation’un içermediği bir tondur) çiçek rengiyle  ayrılan bir bitkidir.

 

Dikkat çekici özelliği: Canlı renklerin hakim olduğu, güzel ve uzun çiçeklenmesidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Her türlü güneş alma konumunda ve her türlü toprakta yetişir.

 

Üretimi: Cosmos sensation ile aynıdır. Ekim, Nisan sonunda toprağa yapılır ya da Mart - Nisan gibi örtü altında yapılır ve ikinci durumda yine Nisan sonunda toprağa dikimi gerçekleştirilir. Bitkiler arası 50 cm mesafe bırakılır.

 

Uygulama alanı: Cosmos sensation’dan daha alçak olsa da Cosmos sulphureus da aynı biçimde kullanılır. Çiçeklerinin sıcak ve ışıltılı renkleri sayesinde, çok yıllıklarla oluşturulan çiçek tarhlarında  ya da çalı topluluklarının önünde çok güzel sonuçlar elde edilebilir.

 

COSMOS ATROSANGUINEUS

 

   Bu tür, Temmuz'dan Ekim'e kadar (bazen hafif bir sapmayla) çiçeklenir. Çiçekler kızıl kahverengidir. Renkleri çikolatayı andırır. Ayrıca sıcak havalarda, çiçekleri kakao kokusu yayar.

   Çiçek sapları oldukça uzun (60-80 cm arası), yapraklar ise büyük ve ince dilimlidir. Çiçekler tüylü ve zariftir. Cosmos atrosanguineus kışın kaybolur. Eğer kökleri iyi muhafaza edilirse gelecek ilkbaharda tekrar yeşerir. Bu nedenle özellikle kışın çetin geçtiği bölgelerde saksıda üretilip, gerektiğinde içeri alınması tercih edilmelidir. Güneyde, bitkinin toprak üstü kısmı kesildikten sonra, basit bir malçlamayla toprak altı bitki kısmının korunması yeterli olur.

 

Toprak ve ışık isteği: Geçirgen ve zengin toprakları, güneşli ve sıcak alanları sever.

 

Uygulama alanı: Bitki yastıklarında kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com