COREOPSIS (COMPOSITAE) Kız Gözü

COREOPSIS (COMPOSITAE)
Kız Gözü
Tek ve çok yıllık

                                                       

   Bu cins tek yıllık ve çok yıllık pek çok tür içerir. Bunlardan bazıları ise, çiçeklenmelerinin yoğunluğu sayesinde, bahçelerin dekorasyonunda kullanılırlar.

 

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

Dikkat çekici özellik: Çiçeklenmenin yoğunluğu ve süresi.

 

Toprak ve ışık isteği: Kuru da dahil olmak üzere tüm topraklarda ve tüm güneşlenme koşullarında yetişirler.  Kıyı iklimine de dayanıklıdırlar.

 

COREOPSİS BASALİS

 

   30-40 cm boylarında, geniş yapraklı, ekim zamanına göre Haziran'dan donlar başlayıncaya dek açan, ortası kahverengi koyu sarı renkte çiçeklere sahip, tüylü bir bitkidir.

 

Üretimi: Mart – Nisan sonu gibi, seyrek bir şekilde, fidelikte ekilir.  Şaşırtması yapıldıktan sonra, Mayıs'ta, 30 cm arlıklarla toprağa dikilir. Çiçeklenme  Haziran – Eylül arasında olur. Ekimi, Mayıs ayında, doğrudan toprağa, yine seyrek olmak üzere yapılır.  Daha sonra 25-30 cm ara ile seyreltme yapılmalıdır.  Bu durumda çiçeklenme Temmuz – Ekim ayları arasında gerçekleşir.

 

Uygulama alanı: Tek yıllık Coreopsis’ler, çiçeklenmelerinin yoğunluğu ve süresi, çiçeklerinin canlı ve ışıltılı renkleri sayesinde, dayanıklı çiçeklerle oluşturulacak her türlü kompozisyonda yer alabileceklerdir. Bir yerden çıkartılıp  başka bir yere dikilmeye oldukça dayanıklıdırlar. Bu nedenle daha erken ve daha kısa süreli çiçeklenmeye sahip bitkilerin (Arabis gibi) yerlerine rahatlıkla dikilebilirler. Çiçekleri buket yapımında da kullanılabilir.

 

COREOPSIS TINCTORIA

 

   25-75 cm arası boylanabilen bir bitkidir. İnce, uzun ve dik dalları, rozet şeklindeki dizili, dişli yaprakları taşır. Yıldız şeklindeki ve ortası koyu kahverengi olan altın sarısı renkteki çiçeklerle sonlanan bir sürü dalları vardır. Çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadardır.

  

Çeşidi:

   Coreopsis elegant çeşidi. Kızıl kırmızı, sarı, sarı ve kahverengi olmak üzere pek çok rengin karışımından oluşmuştur. Yüksekliği 75 cm’dir.

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

COREOPSIS LANCEOLATA

 

   50-60 cm yüksekliğinde bir bitkidir. Çiçekleri 5-8 cm genişliğinde, uzunca saplı, canlı sarı renktedir. Çiçeklenme Haziran – Temmuz aylarındadır.

 

Dikkat çekici özellik: Işıltılı sarı renkteki  yoğun çiçeklenmesi.

 

Toprak ve ışık isteği: Yeterince hafif, iyi topraklar ve güneşli alanlarda yetişir.

 

Üretimi: Tohumları, Mayıs-Haziran arası, açık havada fideliğe ekilir. Burada şaşırtması yapıldıktan sonra, Nisan'da, 40’ar cm aralıklarla toprağa dikilir. Coreopsis lanceolata, Ekim ve Mart aylarında kök ayrımıyla da çoğaltılabilir.

 

Uygulama alanı: Çok yıllıklarla birlikte bitki yastıklarında, kaya bahçelerinde yer alır, ayrıca kesme çiçek olarak da kullanılır.

 

COREOPSIS VERTICILLATA

 

   Çalımsı duruşlu, 50-60 cm boylanabilen, ince dilimli yapraklara sahip, diğer türlerden çok farklı bir bitkidir. 4 cm çapında, açık sarı renkli çok sayıda çiçeğe sahiptir.

 

Dikkat çekici özelliği: Haziran - Eylül ayları arasında süren yoğun çiçeklenmesi. Yapraklanmanın hafifliği ve zarifliği.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneş alan konumdaki her türlü toprakta yetişir.

 

Üretimi: Coreopsis verticillata, Mart'ta ya da Ekim'de yapılan, kök ayrımı yoluyla üretilir.  Dikimi 40 cm aralıklarla yapılır.

 

Uygulama alanı: Çok yıllıklarla oluşturulan çiçek yastıklarında ve çiçek tarhlarında kullanılır.

  

COREOPSIS GRANDIFLORA

 

   Bu tür üretilmemektedir. Fakat, gür ve sağlıklı olması için, 2 – 3 yılda bir gençleştirilmesi gereken çeşitli çeşitleri ile tanınır. Çiçeklenme Haziran'dan Ekim'e kadardır.

 

Çeşidi:

·    Coreopsis grandiflora ‘Sunray’. Çiçekler katmerli, altın sarısı renktedir. Yapraklanma yoğun ve dallanmıştır. 30 cm boyunda, bol çiçekli bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com