LYCHNIS CORONARIA (CARYOPHYLLACEAE) Yalancı Karanfil

LYCHNIS CORONARIA (CARYOPHYLLACEAE)
Yalancı Karanfil

Çok yıllık

  

   50-60 cm yüksekliğinde bir bitkidir. Yapraklar pamuğumsu ince tüylü ve gümüşi renktedir. Tam taç yapraklara sahip çiçekler kan kırmızısı ve tüylüdür. Çiçeklenme Haziran'dan Ağustos'a kadardır. Kızıl kırmızdan beyaza, pembe de dahil, pek çok renkte çeşidi üretilmektedir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklerinin özgün rengi. Haziran'dan Ağustos'a kadar süren çiçeklenmesi. Üretiminin çok kolay olması.

 

Toprak ve ışık isteği: İyi drene olmuş her türlü toprakta, güneşli ya da yarı gölge ortamlarda yetişir.

 

Üretimi: Kolaydır. Tohumları Mayıs – Haziran ayları arasında, fidelikte ekilir ve Şubat ya da Mart'ta, 40 cm aralıklarla toprağa dikilir. Bu bitki ortamın ekolojik koşullarına çok çabuk adapte olabilen bir bitkidir. Bu nedenle tohumlarının oluşur oluşmaz toplanması, gelişi güzel bir şekilde tohumları saçılmasını engelleyecektir.

 

Uygulama alanı: Çiçek tarhları ve çok yıllıklarla oluşturulan bitki yastıklarında kullanılır.

 

SİLENE COELİ-ROSA

 

   Lychnis coronaria ile karıştırılmamalıdır. Bu bitki yazın açan, pembe, kızıl ya da beyaz renkte pek çok küçük çiçek taşıyan,  tek yıllık bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com