PAPAVER RHOEAS (PAPAVERACEAE) Gelincik

PAPAVER  RHOEAS (PAPAVERACEAE)
Gelincik

Tek yıllık

  

   Gelincik, 40-60 cm yüksekliğinde, zarif bir bitkidir. Haziran – Temmuz ayları arasında açan, kadifemsi tüylü çiçek saplarınca taşınan, 5-6 cm genişliğinde, dibi siyah diğer tarafları canlı kırmızı renkte dört tane hafif taç yaprağa sahip çiçekleri vardır.

   Gelinciğin, az ya da çok gösterişli olmak üzere, beyazdan karmen kırmızısına dek, sonsuz bir renk çeşitliliği vardır. Katmerli ya da katmersiz, her biri çiçeklerinin hafifliği ve renklerinin saydamlığıyla dikkat çekicidirler.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklerinin verdiği kır görünümü. Üretiminin çok kolay olması.

 

Toprak ve ışık isteği: Her türlü güneş alma konumunda ve her türlü toprakta yetişir.

 

Üretimi: Kolaydır. Tohumları Mart – Nisan ayları arasında yere ekilir ve 25 cm aralıklarla seyreltmesi yapılır. Çiçeklenme Haziran – Temmuz aylarında olacaktır. Şubat sonunda da ekim yapmak mümkündür. Bu durumda çiçeklenme Mayıs – Haziran arasında olacaktır.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçeleri ve dayanıklı bitkilerden oluşturulan bitki yastıklarında kullanılır. Malcomia maritima, Nigella damascena, nemophila türleriyle aynı vejetasyon hızına sahiptir dolayısıyla bunlarla birlikte kullanılması uygundur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com