COLEUS (LABIACEAE) Yaprağı Güzel

COLEUS (LABIACEAE)
Yaprağı Güzel
Çok yıllık

 

 

   Çok yıllık fakat seralarda tek yıllık olarak üretilen bir bitkidir. 40-50 cm boylanır; dik, iyi dallanmış saplara, dekoratif bir yapraklanmaya sahiptir. Yapraklar, kırmızı, sarı,  beyaz, morumsu ya da koyu kızıl olmak üzere, gösterişli capcanlı renklerdedir. Mavimsi çiçekleri belirsizdir.

 

Dikkat çekici özelliği: Haziran - Ekim ayları arasında gerçekleşen canlı renklere sahip yapraklanmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Yarı gölge ortamdaki her türlü toprakta yetişir.

 

Üretimi:

-Ekimi, Ocak'tan Mart'a kadar, ısıtılmış örtü altında, fidelikte ya da saksıya yapılır.

-Örtü altında, saksıya şaşırtması yapılır. Mayıs – Haziran aylarında toprağa dikilir.

   Çelik alma yöntemiyle de çoğaltılabilirler: soğuklardan önce, seçilen anaç bitkiler saksıya alınarak, ısısı ayarlı bir seraya yerleştirilirler. Bu anaçlardan alınan çelikler, Şubat – Mart gibi kuma batırılırlar. 6 cm çaplı saksılara alınan bitkiler, ısıtılmış bir yastığa yerleştirilir ve çelik alımından sonra mümkün olduğunca çok havalandırılırlar. Budandıktan sonra, don riski tamamen ortadan kalktığında, 30 cm aralıkla toprağa dikilirler. Dallanmanın sağlanması için tekrar budanırlar.  Vejetasyon sürdüğü müddetçe sulama bolca yapılmalıdır. Sıvı gübreli sulama ise özellikle gelişimi ve yaprakların renklenmesi için gereklidir. Çiçeklerin belirdikçe toplanmaları, yapraklanmanın yoğunluğunu ve rengini koruması açısından kaçınılmazdır.

 

Uygulama alanı: Coleus’lar renkli yapraklı türlerin en  göze çarpan örneklerindendir. Yarı gölgede kullanılırlar. İmpatiens ya da yumrulu begonyalarla birlikte ya da gruplar şeklinde kullanılırlar.

   Bodur çeşitleri de çok güzel bordürler oluştururlar. Aynı zamanda saksıda ve bahçede de kullanılabilirler. Mozaikler oluşturmada da kullanılabilirler.

 

Çeşidi:

Coleus ‘Arc-en-ciel’. 30 cm yüksekliktedir. Yeşil ya da sarı çevreli, kırmızı, pembe, kahverengi ve sarı renkteki  yapraklar çok  yoğundur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com