CLEOME (CAPPARACEAE)

CLEOME (CAPPARACEAE)
Tek yıllık

 

   Dik ve büyük dalara sahip, 1 m  boylanabilen bitkidir. Beş ila yedi yaprakçığa sahip, tüysüz yaprakları vardır. Dallar tepelerinde, Haziran'dan donlar başlayıncaya dek, uzun koçanlar şeklindeki, çok gelişmiş etaminlere sahip, pembe çiçekleri taşırlar. Bu etaminler, oldukça hafif ve ilginç bir görünüm oluştururlar.

 

Dikkat çekici özellik: Alışılmamış formdaki çiçeklenmesinin ilginçliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Sıcak konumdaki hafif toprakları ve bol güneşli alanları severler.

 

Üretimi: Mart – Nisan aylarında, örtü altında ekilir. Şaşırtması yapıldıktan sonra, Mayıs sonu gibi, hafif, besleyici, uygun konumdaki bir toprağa dikilir. 50 cm dikim aralığı bırakılır. Filizlenmeleri genellikle nazlı olan bu tohumlar, çabuk çıkmadıklarında umudu kesmemek gerekmektedir.

 

Uygulama alanı: Çim alan üzerinde küçük gruplar halinde, tek başlarına ya da tek yıllık veya dayanıklı çok yıllık türlerle birlikte kullanılırlar.

Cleome çalılarla oluşturulmuş yastıklarda, dikimin ilk yıllarında oluşan düzensiz (yarım yamalak) gelişimler sonucu oluşan boşlukları doldurmada da kullanılabilir.

 

Çeşitleri:

·        Cleome pungens

·        Cleome pungens ‘Reine Rose’

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com