YUCCA (LILIACEAE) Avize çiçeği

YUCCA (LILIACEAE)
Avize çiçeği

 Her dem yeşil ve yazın çiçeklenen bir bitkidir.

YUCCA FILAMENTOSA

   30-50 cm yüksekliğinde, mızrak şeklinde, etrafına doğru kıvrılan, kenarlarında uzun iplikçikler olan, mavi-yeşil,dik yapraklarıyla tutamlar oluşturan bir çalıdır. Merkezden, 1-1,50 m yüksekliğinde, sarkık çanlar şeklindeki büyük beyaz çiçeklerden oluşan koçan şeklindeki kurullarla sonlanan, güçlü bir çiçek sapı yükselir. Çiçekler temmuz- ağustos aylarında ard arda açar. Çiçeklenmeden sonra, sap kurur;  fakat sapın dibinde başka rozetler (yapraklar rozet şeklinde dizilidir) oluşur ve sırası geldiğinde onlar da çiçeklenir.

YUCCA GLORIOSA

   Bir öncekine oldukça benzeyen bu Yucca, öncekinden, yaprak rozetini taşıyan, 1-2 m yüksekliğindeki gövdesiyle ayrılır. Yapraklarının kenarlarında iplikçikler yoktur ve çiçek sapı bazen daha büyüktür.
   Uzun süreli, tipik çiçeklenmeleri Yucca’lara egzotik bir görünüm verir. Oldukça dayanıklı bir bitki olan yucca, genellikle kaya bahçelerinde ya da çim alanlarda tek başına ya da küçük gruplar halinde kullanılır. Çok verimli olmasa da, iyi drene olan her çeşit toprakta yetişir ve bol güneşli ortamları sever.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com